Przymusowa deportacja dzieci przez Rosję. Parlament Ukrainy wzywa do jej potępienia

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła apel do parlamentów i rządów świata oraz do organizacji międzynarodowych, wzywając je do potępienia przymusowej deportacji ukraińskich dzieci przez Rosję, kwalifikowanych w świetle prawa międzynarodowego jako ludobójstwo - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

2023-05-03, 15:27

Przymusowa deportacja dzieci przez Rosję. Parlament Ukrainy wzywa do jej potępienia
Parlament apeluje do społeczności międzynarodowej o potępienie przymusowej deportacji ukraińskich dzieci. Foto: TT/@MFA_Ukraine

Ukraiński parlament wezwał również do publicznego poparcia działań Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), w szczególności, w zakresie badania i ścigania zbrodni ludobójstwa.

Wezwanie do wsparcia władz Ukrainy i MTK

Jak podała Interfax-Ukraina, deputowani uznali również, że konieczne jest wezwanie organów ścigania innych państw do wsparcia władz Ukrainy oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego w gromadzeniu dowodów uczestnictwa Rosji i jej przedstawicieli w przymusowej deportacji dzieci z Ukrainy.

Wezwano też organizacje międzynarodowe do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu przekazania komisarzowi praw człowieka Rady Europy oraz Komitetowi Praw Dziecka ONZ pełnych list dzieci deportowanych z Ukrainy od 2014 r. i zapewnienia ich powrotu na Ukrainę.

Dokument zawiera również apel do szeregu struktur i organizacji międzynarodowych, w tym Rady Europy, UE, OBWE, ONZ i innych o zaktywizowanie działań na rzecz stworzenia międzynarodowych mechanizmów wykrywania, ochrony interesów i powrotu porwanych i przymusowo deportowanych dzieci do domu i do bliskich.

REKLAMA

Nakaz aresztowania Putina

17 marca MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, zarzucając mu odpowiedzialność za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach ukraińskich dzieci. Nakazem objęto także rosyjską rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwową-Biełową.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej