Hiszpania: skazani członkowie ETA na listach wyborczych. Chcą współrządzić Krajem Basków
Na listach wyborczych nacjonalistycznej baskijskiej koalicji regionalnej Jedność Kraju Basków (EH Bildu) - jednego z sojuszników rządzącej w Hiszpanii socjalistycznej PSOE - znalazło się 44 skazanych członków lub współpracowników organizacji terrorystycznej ETA, w tym siedmiu skazanych za zabójstwa. Wzbudziło to komentarze władz lokalnych i centralnych, a prokuratura zapewnia, że sprawdzi, czy ludzie ci mogą kandydować.
2023-05-15, 05:57
Członkowie lub współpracownicy ETA kandydują w wyborach samorządowych, które odbędą się 28 maja. Dwóch skazanych za zabójstwa kandyduje w tych samych gminach, w których zabijali. Osoby te nie ukrywają swojej przeszłości w ETA, a nawet używają tych samych pseudonimów.
Na listach wyborczych Bildu znajdują się m. in. byli przywódcy separatystycznej baskijskiej partii Batasuna, zdelegalizowanej w 2002 r. za związki z ETA. Liczni działacze Batasuny wstąpili wtedy do koalicji Bildu, która nigdy nie potępiła terroryzmu. Siedmiu kandydatów Bildu w nadchodzących wyborach to skazani za udział w zabójstwach dokonanych przez ETA w latach 1978 - 2001.
Brak prawnych podstaw do skreślenia ich z list
Europa Press, Stowarzyszenia Ofiar Terroryzmu (AVT) potwierdziło po sprawdzeniu, że wszyscy kandydaci odbyli wyroki skazujące, w tym czasowy zakaz pełnienia funkcji publicznych, więc prawnie nie ma podstaw do wykluczenia ich z udziału w wyborach samorządowych.
- Chociaż budzi to w nas odrazę, te osoby mogą wystawić swoje kandydatury - powiedziała adwokat w AVT Carmen Ladron de Guevara w wywiadzie dla radia Cope.
REKLAMA
Komentarze władz centralnych i regionalnych
- Istnieją sytuacje, które mogą być legalne, ale nie są przyzwoite i to jest jedna z nich - skomentował socjalistyczny premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Zdaniem minister ds. równości Irene Montero "Bildu jest partią demokratyczną, przedstawiającą swoje listy według procedur, które uznaje za stosowne”. Według premier regionalnego rządu Navarry Maria Chivire "przejście od stosowania przemocy do uczestniczenia w funkcjach publicznych to sukces demokracji i całego społeczeństwa".
Prawicowa opozycja - PP i Vox zarzuciły rządowi Sancheza, że jest "zakładnikiem separatystów" w zamian za ich poparcie parlamentarne i oskarżyły rząd o liczne koncesje na rzecz partii nacjonalistycznych. - Nieprzyzwoite jest paktowanie z separatystami i uzależnianie przyszłości Hiszpanii od Bildu - powiedzial w sobotę przewodniczący opozycyjnej centroprawicowej PP Albert Nunez Feijoo.
Prokuratura zbada sprawę
Prokuratura krajowa poinformowała, że na wniosek stowarzyszenia Godność i Sprawiedliwość zbada, czy 44 kandydatów Bildu rzeczywiście może kandydować.
Czytaj także:
- Kilkanaście ofiar strzelanin w Serbii. Prezydent zapowiada niemal pełne rozbrojenie obywateli
- ONZ oskarża Rosjan o terroryzm na Ukrainie. Wskazuje na Mariupol i Kramatorsk
- Wagnerowcy jak Al-Kaida? Londyn chce uznać grupę Prigożyna za organizację terrorystyczną
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA