more_horiz
Wiadomości

Taktyczna broń jądrowa na Białorusi. Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 01:07
Prezydent Joe Biden potępił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia amerykański przywódca powiedział, że jego reakcja na plany Rosji jest "skrajnie negatywna".
Joe Biden potępia rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na Białorusi
Joe Biden potępia rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na BiałorusiFoto: PAP/EPA/Samuel Corum/POOL

Rosyjski minister obrony ogłosił w tym tygodniu porozumienie z władzami w Mińsku o rozmieszczeniu na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. Prezydent Alaksandr Łukaszenka powiedział w piątek, że broń ta jest już w drodze.

O reakcję na te plany korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał prezydenta Joe Bidena. - Moja reakcja jest skrajnie negatywna - odpowiedział amerykański przywódca przed odlotem helikopterem Marine One do Camp David.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Po podpisaniu porozumienia w sprawie taktycznej broni jądrowej przez Rosję i Białoruś rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że prezydent Biden będzie monitorował sytuację, ale zaznaczyła, że USA nie widzą na razie powodu do zmiany własnej "postawy nuklearnej".

Posłuchaj
00:47 12377942_1.mp3 Reakcja Bidena na broń jądrową na Białorusi: skrajnie negatywna - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Jean-Pierre oceniła działania Putina jako prowokacyjne i podkreśliła, że USA pozostają wierne zobowiązaniom do zbiorowej obrony w ramach NATO.

Czytaj także:


IAR/Marek Wałkuski/pb

Zobacz także

Zobacz także