more_horiz
Wiadomości

Wybory prezydenckie w Turcji. Erdogan ogłosił się zwycięzcą

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 19:45
Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w Stambule swoje zwycięstwo w drugiej turze wyborów. Potwierdzają to cząstkowe wyniki. Według agencji Anadolu, po przeliczeniu około 98,5 procent głosów urzędującego prezydenta poparło ponad 52 procent wyborców, co oznaczałoby, że pokonał w drugiej turze Kemala Kilicdaroglu.
Turcja: R. Erdogan ogłosił się zwycięzcą wyborów
Turcja: R. Erdogan ogłosił się zwycięzcą wyborówFoto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Polityk otrzymał prawdopodobnie około 27 milionów głosów, czyli o ponad 2 miliony wiecej niż rywal.

Pełnych wyników nie ogłosiła jeszcze państwowa komisja wyborcza. Według jej ostatnich danych, po przeliczeniu 75,42 procent głosów Recep Erdogan prowadzi ze zbliżonym wynikiem - 53,41 procent głosów.

Mimo braku pełnych oficjalnych wyników urzędującemu prezydentowi zdążył już pogratulować na Twitterze emir Kataru - szejk Tamim bin Hamad Al Thani.

"Sukces opozycji niezależnie od ostatecznego wyniku"

W określanych jako "najważniejsze w tym stuleciu w Turcji" wyborach rywalizowali dotychczasowy prezydent Recep Tayyip Erdogan oraz lider opozycji Kemal Kilicdaroglu. Przed pierwszą turą eksperci nie wykluczali, że Erdogan zostanie odsunięty od władzy, ale okazało się, że opozycja uzyskała znacznie gorszy wynik niż sądzono.

Ekspert Instytutu Badań nad Turcją Karol Wasilewski mówił Polskiemu Radiu, że niezależnie od ostatecznego wyniku, można mówić o sukcesie tureckiej opozycji.

- Jest jeszcze duży sprzeciw wobec władzy Tayyipa Erdogana, skoro opozycja w tak niesprzyjających warunkach zdobyła dość dobry rezultat. Oczywiście przegrała, a więc ciągle musimy uważać to za porażkę. Natomiast mówi nam to, że Turcja ciągle nie jest państwem podporządkowanym Tayyipowi Erdoganowi - powiedział Karol Wasilewski.

Posłuchaj
00:46 12379919_1.mp3 Turcja - koniec wyborów prezydenckich. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także