more_horiz
Wiadomości

Ogromna pomoc USA dla Ukrainy. Stany Zjednoczone przekazały ponad miliard dolarów w ramach projektu PEACE

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 16:15
Stany Zjednoczone przekazały nam pomoc finansową w wysokości 1,25 mld dolarów w ramach projektu PEACE, realizowanego przez Bank Światowy. Przeznaczymy te pieniądze na wsparcie budżetu naszego państwa, zwłaszcza na wydatki socjalne i humanitarne - oznajmił premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Premier Ukrainy: USA przekazały nam pomoc finansową w wysokości 1,25 mld dolarów
Premier Ukrainy: USA przekazały nam pomoc finansową w wysokości 1,25 mld dolarówFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"Jesteśmy wdzięczni USA i Bankowi Światowemu. Doceniamy pomoc partnerów w dobie naszej walki z (rosyjskim) agresorem" - napisał we wtorek wieczorem szef ukraińskiego rządu w komunikacie na Twitterze.

Projekt Public Expenditures for Administrative Capacity Endurance (ang. Wydatki Publiczne na Utrzymanie Zdolności Administracyjnych), znany pod akronimem PEACE (ang. pokój), to flagowy instrument finansowy Banku Światowego dla Ukrainy, który umożliwił innym międzynarodowym darczyńcom zjednoczenie wysiłków na rzecz zapewnienia szybkiego, ukierunkowanego i przewidywalnego wsparcia dla tego kraju - czytamy na stronie internetowej Banku Światowego.

Wielki projekt odbudowy państwa

Ukrainę czeka "największy na całym świecie" projekt odbudowy państwa - oznajmiła na początku maja Isobel Coleman z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Ukraińscy eksperci oceniają koszt tej rekonstrukcji na 750 mld - 1 bln dolarów.

Amerykańska administracja zakłada, że w perspektywie długookresowej na odbudowę Ukrainy po wojnie złożą się fundusze z sektora prywatnego oraz instytucji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy - dodała wówczas Coleman.

>>>ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ<<<

Czytaj także:


PAP/mr

Zobacz także

Zobacz także