more_horiz
Wiadomości

"Nie ma zagrożeń, chcemy usunąć wszelkie wątpliwości". Premier Morawiecki o komisji ds. rosyjskich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 21:30
- Nie mam wątpliwości co do komisji ds. rosyjskich wpływów. Weryfikacja wpływów rosyjskiej propagandy, szpiegów czy agentów wpływu jest bardzo ważna, a decyzje komisji będą weryfikowane przez niezależne sądy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Holandii.
Premier Mateusz Morawiecki: nie mam wątpliwości co do komisji ds. rosyjskich wpływów
Premier Mateusz Morawiecki: nie mam wątpliwości co do komisji ds. rosyjskich wpływówFoto: PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

W środę premier Morawiecki udał się do Hagi, gdzie spotkał się z premierem Holandii Markiem Rutte. Podczas konferencji prasowej premierzy zostali zapytani o kwestie praworządności w Polsce i o podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę w poniedziałek ustawę powołującą komisję ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce oraz wpływ tych zagadnień na wzajemne relacje.

Premier Rutte stwierdził, że w rozmowach poruszane są także "trudne tematy", jak np. położenie polskich pracowników w Holandii. - Niezawisłość sądów - to jest oczywiście wielka obawa i widzimy tutaj, że Polska podjęła pewne kroki - zauważył, wskazując na wysłaną do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o Sądzie Najwyższym, która reguluje sprawy związane z odpowiedzialnością sędziów. - Tutaj na pewno część z tych obaw zostanie rozwiązana - ocenił.

Odnosząc się do kwestii komisji ds. wpływów rosyjskich, Rutte podkreślił, że "oczywiście Polska ma prawo taką ustawę przygotować". - My jesteśmy zainteresowani tymi obawami, że może tu chodzić o indywidualnych polityków. Na ten temat też rozmawiamy - powiedział.

Premier Morawiecki o komisji: tu nie ma zagrożeń

Premier Morawiecki podkreślił, że weryfikacja wpływów Rosji powinna mieć miejsce w całej Europie. - Na pewno byłoby to bardzo mądrym krokiem - nietrudno wyobrazić sobie kolegom z zachodniej Europy, jak mocno rosyjska propaganda jest obecna, jak mocne są jej fake newsy. Sprawdzenie, weryfikacja rosyjskiego wpływu, rosyjskiej propagandy, szpiegów, czy agentów wpływu jest bardzo ważna - mówił.

- Co do ostatniej ustawy - tu nie ma zagrożeń, że jakaś osoba, która będzie poddana tej weryfikacja, zostanie pozbawiona możliwości kandydowania na przykład w wyborach do Sejmu. (...) Chcemy usunąć wszelkie wątpliwości, według mnie, one nie są uzasadnione. Chciałbym powiedzieć, że każda decyzja komisji będzie poddana końcowej decyzji niezależnego, niezawisłego sądu - nie jednej, ale dwóch instancji, więc nie ma tu żadnego zagrożenia, że ta komisja może mieć na proces polityczny i następne wybory - zapewnił Morawiecki. Dodał, że nie ma wątpliwości, że decyzje komisji będą weryfikowane przez sądy.

Komisja ds. rosyjskich wpływów

Sejm ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 uchwalił 14 kwietnia br. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. Wskazywali, że komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. 11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania tej komisji. W zeszły piątek przeciwko senackiej uchwale opowiedział się Sejm. W poniedziałek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. We wtorek została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. W środę ustawa weszła w życie.


Posłuchaj
00:49 Przemysław Lis.mp3 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Holandii. Relacja Przemysława Lisa (IAR)

Konferencja prasowa po spotkaniu Mateusza Morawieckiego z Markiem Rutte

Czytaj także:


PAP/IAR/mr

Zobacz także

Zobacz także