more_horiz
Wiadomości

Transmisja na żywo z Marsa. To pierwsza taka relacja w historii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 21:20
W piątek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pokazała na żywo za pośrednictwem YouTube zdjęcia z Marsa. Jak podkreślono, była to pierwsza taka relacja w historii. Obraz był transmitowany z 18-minutowym opóźnieniem, wynikającym z odległości między Marsem a Ziemią.
Marsjański krajobraz można było po raz pierwszy podziwiać na żywo
Marsjański krajobraz można było po raz pierwszy podziwiać na żywoFoto: Dotted Yeti/Shutterstock

Co ok. 50 sekund przez godzinę pokazywane były kolejne zdjęcia Czerwonej Planety. Można to było obserwować na kanale YouTube. Aktualizacje były również dostępne na koncie ESA na Twitterze. Obraz był transmitowany z kilkunastominutowym opóźnieniem.

Mars jakiego wcześniej nie widziano

- Te zdjęcia pokażą Marsa tak, jak jeszcze nigdy wcześniej go nie widziano - zapowiadała przed wydarzeniem ESA. W ten sposób agencja uczciła 20. rocznicę wystrzelenia orbitera Mars Express w ramach misji mającej na celu wykonanie trójwymiarowych zdjęć powierzchni planety.

- Zwykle, gdy widzimy zdjęcia z Marsa, wiemy, że zostały zrobione kilka dni wcześniej. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć Marsa takim, jakim jest w danym momencie, tak blisko marsjańskiego "teraz", jak to tylko możliwe! - skomentował James Godfrey z ESA.

"Mars ukazuje się na nocnym niebie w inny sposób niż wszystkie inne błyszczące w ciemności punkty. Przyjrzyjcie się uważnie, nawet gołym okiem, ma pomarańczową barwę. Przyjrzyjcie się jeszcze bliżej, a ujrzycie 20-letnią sondę, która troskliwie okrąża go od dwóch dekad" - napisała ESA na swojej stronie internetowej.

"Spoglądając w dół na znajomą, ale niepokojąco pozbawioną życia powierzchnię Marsa, Mars Express odkrył dla nas na nowo planetę, która być może niegdyś przypominała nasz własny dom, i na której wkrótce zamierzamy postawić stopę" - dodano.

Czytaj także:

PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także