more_horiz
Gospodarka

Premier Morawiecki: inwestując w atom zwiększamy konkurencyjność polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 15:38
Porozumienie dotyczące małych reaktorów modułowych SMR (Small Modular Reactors) pozwoli w przyszłości na zapewnienie Polakom dostępu do taniej energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W tym kraju powstanie pierwszy, prototypowy reaktor w technologii SMR, tego samego typu, który będzie za parę lat zainstalowany w Polsce.
Prototypowy reaktor typu SMR, który opracowała firma GE Hitachi Nuclear Energy. Powstanie najpierw w Kanadzie, a potem będzie zainstalowany w naszym kraju przez OSGE
Prototypowy reaktor typu SMR, który opracowała firma GE Hitachi Nuclear Energy. Powstanie najpierw w Kanadzie, a potem będzie zainstalowany w naszym kraju przez OSGE Foto: Twitter/Hitachi Nuclear

Premier rozpoczął wizytę w Kanadzie. Właśnie tematy energetyki oraz bezpieczeństwa będą głównymi podczas jego rozmów. W lutym Polska i Kanada podpisały umowę dotyczącą współpracy w zakresie energetyki jądrowej.

Atom wzmacnia polską konkurencyjność?

Mateusz Morawiecki przekonuje, że atom pozwoli wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki, jako stabilne, bezpieczne, tanie i dostępne źródło energii. Dodał, że w przystępnej cenie zapewni zarówno ciepło, jak i prąd mieszkaniom oraz przedsiębiorstwom. Szef rządu podkreślił, że stabilne i dostawy energii oznaczają stabilny rozwój gospodarczy.

Mateusz Morawiecki powiedział również, że świat musi szukać nowych rozwiązań technologicznych, dobrych dla ludzi i środowiska. Premier odwiedził w kanadyjskiej prowincji Ontario miejsce, gdzie powstanie pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy na świecie. Firma współpracuje z polskim przedsiębiorstwem zajmującym się tak zwanymi SMR-ami.

Jaka będzie moc reaktora typu SMR?

Premier powiedział, że reaktor ma mieć 300 megawatów mocy, a prace nad jego zbudowaniem rozpoczną się w 2025 roku i planowo zakończą się po trzech latach. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska i Kanada mierzą się z wyzwaniami energetycznymi, gospodarczymi oraz związanymi z bezpieczeństwem.

Wyraził również radość z umacniania transatlantyckich więzi między oboma państwami.
Polsko- kanadyjskie relacje dwustronne - w szczególności w zakresie energetyki i bezpieczeństwa są głównym tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego podczas dzisiejszej wizyty w Kanadzie.

Szef polskiego rządu spotka się z premierem Justinem Trudeau, a także z premierem Prowincji Ontario Dougiem Fordem i przedstawicielami kanadyjskiej branży energetycznej.


PR24/IAR/TVP Info/d vey/w dw/d Pilecki/w dw/sw


REKLAMA