more_horiz
Wiadomości

Sytuacja gospodarki USA lepsza niż oczekiwano. Powstały setki tysięcy nowych miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 21:40
Dobre wiadomości dla amerykańskiej gospodarki. Mimo podwyżek stóp procentowych nadal poprawia się sytuacja na rynku pracy. Według najnowszego raportu w maju w USA powstało 340 tysięcy nowych miejsc pracy - to znacznie więcej niż przewidywali ekonomiści. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
W maju powstało w USA 340 tys. nowych miejsc pracy
W maju powstało w USA 340 tys. nowych miejsc pracyFoto: Michael Gordon/Shutterstock

Według raportu Departamentu Pracy w maju wskaźnik bezrobocia w USA wzrósł z 3,4 proc. do 3,7 proc. Ma to związek z powrotem na rynek pracy części bezrobotnych. Ekonomiści za ważniejszą uważają liczbę nowych miejsc pracy, a ta w maju wyniosła aż 339 tysięcy.

Ożywienie gospodarcze trwa

Co więcej, Departament Pracy skorygował o prawie 100 tysięcy w górę liczbę nowych miejsc pracy w kwietniu. Od początku 2023 roku w Stanach Zjednoczonych przybyło ponad 1,5 miliona miejsc pracy, co jest przez ekspertów uznawane jako kolejny dowód na trwające ożywienie gospodarcze, które napędzane są głownie przez wydatki konsumenckie.

Analitycy zastanawiają się, na ile dobre dane z rynku pracy wpłyną na decyzje banku centralnego o stopach procentowych. Podnosząc je przez ostatnie miesiące, FED chciał schłodzić gospodarkę, by pomóc w walce z inflacją, która utrzymuje się na poziomie około 5 proc. Trwające ożywienie na rynku pracy jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp. Według nieoficjalnych informacji FED może wstrzymać się z decyzją w tej sprawie do kolejnego posiedzenia, by obraz sytuacji gospodarczej stał się bardziej klarowny.

Posłuchaj
00:55 walkuski.mp3 W maju w USA powstało 340 tysięcy nowych miejsc pracy. To znacznie więcej niż przewidywali ekonomiści/Marek Wałkuski/IAR

 

Czytaj także:

iAR/łs

Zobacz także

Zobacz także