more_horiz
Wiadomości

Brytyjski resort obrony: utrzymanie Bachmutu zmniejsza zdolność reagowania Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 11:48
W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Rosja kontynuuje przesuwanie regularnych jednostek do Bachmutu, podczas gdy oddziały szturmowe Grupy Wagnera kończą wycofywanie się na tyły.
Utrzymywanie Bachmutu zmniejsza zdolność reagowania wojsk Rosji
Utrzymywanie Bachmutu zmniejsza zdolność reagowania wojsk RosjiFoto: facebook.com/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Bachmucie coraz ważniejszą rolę odgrywają rosyjskie siły powietrznodesantowe: elementy 76. i 106. dywizji oraz dwie dodatkowe oddzielne brygady WDW są obecnie rozmieszczone w tym sektorze.

Brytyjski resort obrony wskazał, że WDW są znacznie zdegradowane w stosunku do swojego "elitarnego" statusu sprzed inwazji, jednak rosyjscy dowódcy prawdopodobnie próbowali utrzymać niektóre z tych wciąż mających stosunkowo duże możliwości jednostek jako niezaangażowaną w walki rezerwę.

"Ponieważ zamiast tego zostali zmuszeni do rozmieszczenia ich w celu utrzymania linii frontu w Bachmucie, całe rosyjskie siły prawdopodobnie będą mniej elastyczne w reagowaniu na wyzwania operacyjne" - napisano w raporcie.

Sytuacja na froncie

W ciągu minionej doby siły rosyjskie prowadziły bezskuteczne natarcia na kierunku bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii.

Na kierunku bachmuckim Rosjanie atakowali w rejonie miejscowości Iwaniwskie. Przeprowadzili też naloty w rejonie Biłej Hory i Czasiw Jaru. Kilka miejscowości zostało ostrzelanych przez artylerię.

Rosyjskie lotnictwo zaatakowało też Awdijiwkę. Artyleria ostrzelała to miasto, a także Perwomajskie i Karliwkę. Z kolei w rejonie Marjinki Ukraińcy odparli 14 rosyjskich ataków.

Według sztabu generalnego, Rosjanie ponieśli duże straty w ludziach i sprzęcie. W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 ataków na zgrupowania sił rosyjskich i dwa ataki na stanowiska rakiet przeciwlotniczych. Rosjanie przeprowadzili 67 nalotów, 17 ataków rakietowych i 91 razy ostrzelali ukraińskie miejscowości rakietami niekierowanymi.

Czytaj także:

Zobacz także: Antoni Macierewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także