more_horiz
Wiadomości

Oligarchowie i politycy w Mołdawii wspierali Moskwę. Kanada nałożyła na nich sankcje

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 03:27
Władze Kanady nałożyły sankcje na siedmiu prorosyjskich oligarchów oraz polityków z Mołdawii. Wśród nich jest Ilan Sor, organizujący od połowy 2022 r. regularne antyrządowe protesty w stolicy kraju Kiszyniowie - podały w sobotę mołdawskie media.
Siedmiu prorosyjskich oligarchów i polityków objętych sankcjami przez Kanadę
Siedmiu prorosyjskich oligarchów i polityków objętych sankcjami przez KanadęFoto: Ducu Rodionoff / Shutterstock

Poza Sorem, ukrywającym się od 2019 r. w Izraelu, władze kanadyjskie objęły sankcjami m.in. Vlada Plahotniuka. Choć mołdawski przedsiębiorca i polityk wyjechał z kraju w 2019 r., ale jak twierdzą mołdawskie media, wciąż oddziałuje na sytuację w swojej ojczyźnie.

Powołująca się na władze dyplomatyczne Kanady kiszyniowska telewizja TV8 sprecyzowała, że w gronie osób objętych sankcjami jest też m.in. Marina Tauber, posłanka partii Sor i bliska współpracowniczka Ilana Sora.

Sankcje na polityków

W maju ambasador USA w Mołdawii Kent Logsdon wezwał władze Unii Europejskiej do "wzięcia przykładu z USA", które w październiku 2022 r. nałożyły sankcję na Sora i Plahotniuka.

Premier Kanady Justin Trudeau podczas spotkania z mołdawską prezydent Maią Sandu stwierdził, że także Ottawa gotowa jest nałożyć sankcje na tych, którzy "próbują zdestabilizować Mołdawię".

W październiku, powołując się na źródła w ukraińskich i zachodnich służbach wywiadowczych,dziennik “The Washington Post” opublikował tekst, w którym poinformował, że opozycyjna partia Sor celowo organizuje w Kiszyniowie blokady służące destabilizacji Mołdawii. Gazeta napisała, że założyciel tego ugrupowania jest domniemanym agentem rosyjskiej służby specjalnej FSB.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE]: Prezes fundacji Dom Białoruski Aleś Zarembiuk gościem Programu 3 Polskiego Radia:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także