more_horiz
Wiadomości

Kolejne ataki rakietowe na Kijów. Nad miastem działa obrona powietrzna

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 06:15
Ostatniej nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę pociskami wystrzeliwanymi z rejonu Morza Kaspijskiego przez bombowce strategiczne Tu-95MS i UAV - informuje agencja Ukrinform, powołując się na wojskową administrację Kijowa. Świadkowie, na których powołał się Reuter, mówili, że słyszeli serie wybuchów w rejonie Kijowa, ale nie w samym mieście. 
Ukraińscy żołnierze dzięki broni z Zachodu sukcesywnie zmuszają najeźdźcę do wycofywania się ze swoich pozycji
Ukraińscy żołnierze dzięki broni z Zachodu sukcesywnie zmuszają najeźdźcę do wycofywania się ze swoich pozycjiFoto: FB/Генеральний штаб ЗСУ

- Rosja dokonała w niedzielę nad ranem serii ataków z powietrza Ukrainę przy użyciu rakiet i dronów. Wszystkie pociski i drony atakujące Kijów zostały zniszczone - poinformowały ukraińskie władze wojskowe.

"Do stolicy nie dotarł ani jeden pocisk"

"Według wstępnych informacji do stolicy nie dotarł ani jeden pocisk. Wszystko, co leciało w kierunku miasta, było niszczone ogniem przeciwlotniczym, nawet z daleka. Mieszkańcy Kijowa już drugą noc z rzędu nie słyszą nad głowami odgłosów eksplozji" - napisał w komunikacie Serhij Popko, szef wojskowej administracji stolicy.

Podziękował obronie przeciwlotniczej za sprawne działanie. Ostatniej nocy w większości regionów Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy. Media ukraińskie informowały o wybuchach w Krzywym Rogu, na południu Ukrainy, w pobliżu miasta Kropiwnickij w środkowej części kraju oraz rejonie Sum na północnym wschodzie.

Rosja systematycznie atakuje Kijów od maja br., głównie w nocy, co zdaniem ukraińskich władz, ma na celu psychiczne wyczerpanie ludności. 

Ataki na Ukrainę

Rosjanie nie zaprzestają także ataków na inne części Ukrainy. W sobotę wieczorem eksplozja rakiety zniszczyła dwupiętrowy budynek mieszkalny w rejonie miasta Dnipro (środkowa Ukraina). Co najmniej 20 osób zostało rannych. Trwa akcja ratunkowa - poinformowały lokalne władze.

Jak poinformował na Telegramie gubernator obwodu Serhij Łysak, wśród rannych jest troje dzieci w wieku 6, 11 i 15 lat. Budynek, który znajduje się w osadzie Pidhorodne, uległ częściowemu zawaleniu. Akcję ratunkową utrudnia pożar. Dwupiętrowy budynek częściowo się zawalił.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie, że rakieta spadła między dwoma budynkami. "Niestety pod gruzami są ludzie. Rosja ponownie udowodniła, że jest państwem terrorystycznym" - napisał Zełenski.

Czytaj także:

Zobacz także: Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także