more_horiz
Wiadomości

Sankcje wobec Białorusi. Sąd UE zdecydował ws. biznesmena związanego z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 11:59
Białoruski biznesmen związany z Łukaszenką pozostanie na unijnej liście sankcyjnej. Aleksandr Szakutin, który domagał się stwierdzenia nieważności restrykcji, przegrał sprawę w Sądzie Unii Europejskiej w Luksemburgu.
Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 r. UE stopniowo rozszerzała sankcje wobec osób i podmiotów w tym państwie
Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 r. UE stopniowo rozszerzała sankcje wobec osób i podmiotów w tym państwieFoto: Siarhei Liudkevich/ Shutterstock

Sędziowie uznali, że argumenty przedstawione przez Unijną Radą reprezentującą 27 państw członkowskich były wystarczająco konkretne, precyzyjne i spójne. Wykazały one, że Szakutin osiąga korzyści wynikające z reżimu Łukaszenki i wspiera ten reżim.

Korzyści Szakutina z prywatyzacji za prezydentury Łukaszenki

Według Sądu Rada wykazała w wymagany prawem sposób, że Szakutin to jeden z czołowych biznesmenów działających na Białorusi i jedną z osób, które odniosły największe korzyści z prywatyzacji za prezydentury Łukaszenki. Szakutin prowadzi działalność w sektorach budownictwa, budowy maszyn i rolnictwa.

Sfałszowane wybory w 2020 r.

Został on objęty unijnymi sankcjami po sfałszowaniu wyborów prezydenckich w 2020 r. i brutalnym tłumieniu protestów obywateli. Ma zakaz wjazdu do Unii i zamrożone aktywa w Europie.

Czytaj także:


Ambasadorowie unijnych krajów mają dziś w Brukseli podjąć kolejną próbę uzgodnienia jedenastego pakietu sankcji wobec Rosji.

W ostatnich dniach były zabiegi, aby na tym spotkaniu doszło do wstępnego zaakceptowania pakietu, choć kilka spraw jest jeszcze nierozwiązanych. - W związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory w okupowanej przez nich Nowej Kachowce na Ukrainie nie należy dłużej zwlekać z przyjęciem 11. pakietu sankcji - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.


IAR/Beata Płomecka/ka

Zobacz także

Zobacz także