more_horiz
Wiadomości

Komisja ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szynkowski vel Sęk: będziemy rozwiewać wątpliwości Brukseli ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 14:41
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk odpowiedział na wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską ws. powołania w naszym kraju komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Dyplomata wskazał, że strona polska będzie odpowiadać na wszelkie wątpliwości Brukseli ze spokojem.
Minister Szynkowski vel Sęk wyjaśnia: będziemy rozwiewać wątpliwości Brukseli ze spokojem
Minister Szynkowski vel Sęk wyjaśnia: będziemy rozwiewać wątpliwości Brukseli ze spokojemFoto: PAP/Jacek Szydlowski

- Ze spokojem przekażemy argumenty prawne i faktyczne w sprawie komisji ds. badania wpływów rosyjskich po zapoznaniu się z wątpliwościami Komisji Europejskiej - poinformował minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z powołaniem przez Polskę komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Nasze argumenty przekażemy ze spokojem

- Kolegium (komisarzy) zdecydowało o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia - poinformował unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Szynkowski vel Sęk skomentował decyzje w mediach społecznościowych. "Nasz cel jest jasny: zbadanie i ograniczenie rosyjskich wpływów w Polsce i Europie. Jesteśmy przekonani, że winien on łączyć wszystkie demokratyczne państwa i instytucje" - napisał na Twitterze. "Ze spokojem przekażemy argumenty prawne i faktyczne w tej sprawie po zapoznaniu się z wątpliwościami Komisji Europejskiej" - dodał.

Ustawa podpisana - czeka na poprawki

29 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie.

W piątek 2 czerwca prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji tej ustawy i tego dnia projekt trafił do Sejmu. Andrzej Duda zaznaczył, że w jego projekcie jest zapis, iż w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie mogą zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Czytaj także:

Zobacz także: Antoni Macierewicz o komisji ds. rosyjskich wpływów

PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także