more_horiz
Wiadomości

Komisja ds. rosyjskich wpływów w Niemczech? "Die Welt": trzeba pójść śladem Polski i rozliczyć sympatie z Moskwą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 20:30
Poczytny niemiecki dziennik "Die Welt" mówi, że powstająca właśnie w Polsce komisja ds. badania rosyjskich wpływów powinna być dla Niemiec wyzwaniem, aby wreszcie z należytą powagą i starannością zbadały własne powiązania z Rosją. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński.
Czy Niemcy rozliczą swoje powiązania z Moskwą?
Czy Niemcy rozliczą swoje powiązania z Moskwą?Foto: Rasmus Christopher Franck/shutterscok

Niemiecka prasa komentuje ustawę w sprawie komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, podpisaną kilka dni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dziennik "Die Welt" zastanawia się, czy Niemcy, którzy niegdyś "zaskarbili sobie sympatię Moskwy", też pójdą śladem Polski i rozliczą się z przeszłości.

Dziennik "Die Welt" sugeruje, że Niemcy powinni najpierw posprzątać na własnym "krajowym podwórku". "W Bundestagu nie powołano dotąd komisji, która pochyliłaby się nad błędną polityką wobec Rosji, już nie mówiąc o zachowaniu pomylonych rusofilów z AfD i Lewicy" - czytamy w niemieckiej gazecie.

Zdaniem dziennika, najpóźniej po ukazaniu się książki pod tytułem "Die Moskau-Connection", której autorzy opisują konszachty polityków SPD z Kremlem, jest jasne, że Niemcy muszą się oczyścić ze wspomnianych patologii. "Na razie jednak w Meklemburgii-Pomorzu Przednim dalej rządzi Manuela Schwesig, a były kanclerz Gerhard Schröder świętuje w rosyjskiej ambasadzie" - czytamy.

Zbadajmy własne powiązania z Moskwą

"Die Welt" dodaje, że polska komisja do spraw badania rosyjskich wpływów nie musi być "wzorem do naśladowania", ale powinna być wezwaniem dla Niemiec, aby wreszcie "z należytą powagą i starannością" zbadały własne powiązania z Rosją.

19 czerwca odbędzie się w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego spotkanie z autorami książki "Die Moskau-Connection" - Reinhardem Bingenerem i Markusem Wehnerem. Dziennikarze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" piszą w niej o "pajęczynie powiązań" z Moskwą. W rolach głównych: były kanclerz Gerhard Schröder, były wicekanclerz Sigmar Gabriel i obecny prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Posłuchaj
00:50 die welt.mp3 "Die Welt" zastanawia się, czy Niemcy, którzy niegdyś "zaskarbili sobie sympatię Moskwy", też pójdą śladem Polski i rozliczą się z przeszłości/O szczegółach Wojciech Osiński/IAR
 

Czytaj także:

Ryszard Czarnecki o komisji ds. rosyjskich wpływów: we Francji działa już od dawna

IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także