Prezydent Andrzej Duda: deklaracja NATO w sprawie Ukrainy jest niewystarczająca

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dla Polski przyjęcie Ukrainy do NATO będzie oznaczało znaczne zwiększenie bezpieczeństwa i nasz kraj będzie nadal o to zabiegać. Ocenił, że deklaracja NATO w sprawie Ukrainy jest niewystarczająca.

2023-07-12, 08:20

Prezydent Andrzej Duda: deklaracja NATO w sprawie Ukrainy jest niewystarczająca
Prezydent Andrzej Duda ocenił, ze deklaracja NATO ws. Ukrainy jest niewystarczająca. Foto: Sztab Generalny Ukrainy /Facebook

W wystąpieniu przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu NATO w Wilnie polski prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska nadal będzie zabiegać o jak najszybsze przyłączenie naszego sąsiada do Sojuszu. 

- Deklaracja NATO w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy jest niewystarczająca - ocenił w Wilnie prezydent Andrzej Duda.


Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: deklaracja NATO ws. Ukrainy jest niewystarczająca (źr. IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Szczyt NATO i kwestia Ukrainy

Wczoraj kraje NATO uzgodniły treść deklaracji w tej sprawie. W dokumencie znalazło się zdanie, że NATO zaprosi Ukrainę do członkostwa, "gdy pozwolą na to warunki“. Wbrew nadziejom strony ukraińskiej, w deklaracji nie podano żadnych ram czasowych.

REKLAMA

Kwestia przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO zdominowała obrady pierwszego dnia szczytu w Wilnie. Sama Ukraina naciskała na jak najszybsze przyjęcie do Sojuszu, a wtórowały jej kraje wschodniej flanki, w tym Polska.

Kraje Zachodu, takie jak Stany Zjednoczone czy Niemcy, uważają jednak, że póki trwa wojna, należy wstrzymać się z takimi decyzjami. Ostatecznie w deklaracji końcowej szczytu ma znaleźć się ogólny zapis o przyszłym członkostwie, ale bez podawania jakichkolwiek dat.

- Mówimy jasno, że wystosujemy zaproszenie dla Ukrainy do NATO, gdy zgodzą się co do tego wszyscy sojusznicy i gdy pozwolą na to warunki - mówił po obradach sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg. Nie powiedział jednak, o jakie dokładnie warunki chodzi.

>>>INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ<<<

REKLAMA

***

Czytaj także:

***

Posiedzenie Rady NATO-Ukraina

Główne tematy szczytu to: agresja Rosji na Ukrainę, perspektywy przystąpienia Kijowa do Sojuszu oraz akcesja Szwecji do NATO. W środę odbędzie się m.in. posiedzenie nowo powołanej Rady NATO-Ukraina.

REKLAMA

- Elementów, o których wczoraj dyskutowaliśmy jest dużo, to jest cały ciąg działań, które zmierzają do wzmocnienia wschodniej flanki NATO - podkreślił prezydent.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o szczycie NATO (źr. IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

Zastrzegł jednak, że "zagadnienie przyszłości Ukrainy, jeżeli chodzi o jej członkostwo w NATO było tematem najbardziej żywym, w sensie politycznym".

REKLAMA

Duda wskazał, że do ostatniej chwili trwały dyskusje i ustalenia, co do ostatecznej treści deklaracji, która we wtorek została przyjęta. "Jednak ta wyraźna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO jest. Przyjęcie, że Ukraina będzie zwolniona z Membership Action Plan - to jest bardzo ważne - podkreślił prezydent.

Wskazał, że przekształcono też komisję NATO-Ukraina w radę NATO-Ukraina.

- Całe przyjęcie pomocy planu pomocy dla Ukrainy ma ogromne znaczenie - podsumował. 

REKLAMA

IAR/PAP/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej