Premier Morawiecki: będziemy pilnować zasad w handlu międzynarodowym
Rosja kontynuuje politykę kolonialną - takie przesłanie ma premier Mateusz Morawiecki do przywódców państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Dziś w Brukseli drugi dzień szczytu z udziałem przedstawicieli tego regionu oraz przywódców państw Unii Europejskiej.
2023-07-18, 10:00
Cieniem na tym szczycie kładą się spory wokół deklaracji końcowej. Kuba, Nikaragua i Wenezuela najostrzej protestują przeciwko wpisaniu do dokumentu odniesień do rosyjskiej napaści na Ukrainę, a cześć państw jest niechętna, by potępiać Moskwę. To z kolei jest nie do zaakceptowania dla unijnych krajów.
- W Ameryce Łacińskiej niestety Rosja jest uważana przez wielu za kraj pokojowy, za kraj, który jest napadnięty przez NATO, mówię w cudzysłowie, bo w Europie wszyscy mają co do tego pełną jasność - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Porozumienie między Europą a Ameryką Łacińską
Dodał, że trzeba zmienić to postrzeganie, by - jak to ujął - budować pomost porozumienia między Europą a Ameryką Łacińską. - Bardzo wiele państw Ameryki Łacińskiej cierpiało na skutek kolonializmu. Dzisiaj w rozmowach bilateralnych z prezydentami z Ameryki Łacińskiej, także na forum podniosę ten temat. Rosja agresywnym zachowaniem kontynuuje politykę kolonialną. Jest kolonialnym imperium i myślę, że to trafi do przekonania przywódców Ameryki Łacińskiej - powiedział szef polskiego rządu.
Podkreślił, że nie może być zgody na łamanie prawa międzynarodowego i ci którzy go łamią, powinni być wykluczeni ze wspólnoty międzynarodowej.
REKLAMA
Kwestie gospodarcze
Premier podkreślił na konferencji prasowej przed spotkaniem, że ten szczyt jest ważnym pod względem politycznym i gospodarczym. - Gospodarczo przede wszystkim dlatego, że musimy pilnować interesów naszych rolników, naszego sektora przetwórstwa żywności. I będziemy to tutaj robić na pewno bardzo mocno. Tak, jak wcześniej podczas rozmów z Komisją Europejską zaznaczaliśmy jednoznacznie nasze stanowisko - powiedział Mateusz Morawiecki.
Dodał, że z Ameryką Łacińską "mamy również wiele wspólnych interesów w dziedzinie surowców mineralnych".
- Będziemy też pilnować zasad w handlu międzynarodowym ponieważ nie może być tak, żeby polscy rolnicy w jakikolwiek sposób mieli odpowiadać wyższymi wymogami, standardami, normami za swoje produkty w porównaniu do produktów producentów z Ameryki Łacińskiej czy z innych kierunków świata - zaznaczył premier
- W tym kontekście umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską, a krajami Ameryki Łacińskiej wymaga jeszcze bardzo dużo pracy. I będziemy na pewno bardzo mocno stawiali nacisk na to, aby polscy rolnicy i polski sektor rolny był tutaj zwycięzcą, a nie poszkodowanym - powiedział Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Posłuchaj
- Umowa z państwami Mercosuru. Przewodnicząca KE: negocjacje bliskie zakończenia
- UE podpisała z Tunezją umowę migracyjną. Władze w Tunisie otrzymają blisko miliard euro
dz/IAR, PAP
REKLAMA