Korupcja w Parlamencie Europejskim. Policja przeszukała dom belgijskiej europoseł
Policja przeszukała w środę dom belgijskiej socjalistycznej europoseł Marii Areny w Brukseli w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w Parlamencie Europejskim. Poinformowała o tym belgijska prokuratura.
2023-07-19, 22:57
Jak podkreśla brukselski portal Politico, od chwili gdy w grudniu ubiegłego roku na światło dzienne zaczęły wychodzić informacje o korupcji w Parlamencie Europejskim, Arena wykonywała obowiązki europosła nie niepokojona przez nikogo. Zrezygnowała jedynie ze funkcji przewodniczącej podkomisji zajmującej się prawami człowieka - stanowiska, które "odziedziczyła" po Pier Antonio Panzerim, byłym eurodeputowanym i kluczowej postaci tej afery. Zdecydowała się na ten krok po tym, jak Politico ujawniło, że nie zgłosiła - wbrew obowiązującym w PE regułom - sponsorowanego wyjazdu do Kataru.
W wyniku przeszukania nieruchomości należącej do Areny, znajdującej się w brukselskiej dzielnicy Scharbeek, policja zabezpieczyła dokumenty i sprzęt elektroniczny - poinformowała prokuratura.
Ponad pół roku od wybuchu afery Katargate
Afera korupcyjna wybuchła w grudniu 2022 r. wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili. Jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Nie jest ona jednak jedyną negatywną bohaterką skandalu. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy.
Podejrzanym jest m.in. Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Jest on założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. To właśnie on miał przekazywać europosłom pieniądze w zamian za przychylność dla pewnych państw. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty, jednak w zamian za złagodzenie wyroku zdecydował się na współpracę ze śledztwem.
W aferę zamieszani są też europosłowie Marc Tarabella i Andrea Cozzolino.
W czerwcu br. sędzia śledczy Michel Claise, który wszczął dochodzenie w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim, zrezygnował z prowadzenia sprawy z powodu konfliktu interesów. Powodem decyzji były związki biznesowe syna Claise'a z rodziną Marii Areny.
- Prezes PiS: wybory to będzie moment decydujący być może na bardzo długie lata
- Antypolska rezolucja PE. Czarnecki: poparli ją ludzie ścigani za korupcję, nasza opozycja i mniejszość rosyjska
Zaangażowanie sprawami polskiego sądownictwa
Marie Arena była zaangażowana w tropienie "niepraworządności" w Polsce - przypomina Niezalezna.pl. "W maju 2022 r., Arena prezentowała w Brukseli film dokumentalny „Sędziowie pod presją”, którego pozytywnymi bohaterami byli „uciskani” w Polsce Igor Tuleya, Waldemar Żurek czy Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy" - czytamy.
W dyskusji, jaka odbyła się po projekcji wspomnianego wyżej filmu, Marie Arena przekonywała, że "w Polsce niezależność sądownictwa jest poważnie zagrożona od czasu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości", a nawet, że w Polsce "rozgrywa się prawdziwy horror konstytucyjny".
PAP, niezalezna.pl/mn, mbl
REKLAMA