Szczyt przywódców USA, Japonii i Korei Płd. Tematem spotkania będą wyzwania w zakresie bezpieczeństwa

Biały Dom poinformował, że spotkanie z premierem Japonii Fumio Kishidą i prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-Yeolem odbędzie się 18 sierpnia w prezydenckiej rezydencji Camp David w stanie Maryland.

2023-07-29, 00:57

Szczyt przywódców USA, Japonii i Korei Płd. Tematem spotkania będą wyzwania w zakresie bezpieczeństwa
Biały Dom: Biden będzie gospodarzem trójstronnego szczytu z Japonią i Koreą Południową. Foto: shutterstock/Andrea Izzotti

"Szczyt będzie promował wspólną trójstronną wizję radzenia sobie z globalnymi i regionalnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa" - podał Biały Dom w komunikacie.

Chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom płynącym ze strony Korei Północnej oraz wzmocnienie współpracy gospodarczej. Japonia i Korea Południowa są głównymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych w Azji.

Sojusz Chin z Rosją

Jednym z ważnych wyzwań dla bezpieczeństwa jest wojna na Ukrainie oraz polityka Chin. Raport Urzędu Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) dla Kongresu USA podaje, że Chiny podjęły szereg działań gospodarczych, które osłabiają efekty zachodnich sankcji nałożonych na Rosję oraz zaopatrują to państwo w kluczowe technologie i sprzęt wojskowy.

Liczący dziewięć stron raport stwierdza, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ChRL stała się jeszcze ważniejszym partnerem gospodarczym dla Rosji, pomagając jej w obchodzeniu sankcji i łagodzeniu ich skutków, zwiększając eksport półprzewodników, import rosyjskiej ropy i gazu oraz wysyłając sprzęt podwójnego zastosowania dla rosyjskich firm zbrojeniowych.

REKLAMA

"Pekin stosuje różne mechanizmy wsparcia gospodarczego dla Rosji, które łagodzą zarówno wpływ zachodnich sankcji, jak i kontroli eksportu. ChRL zwiększyła import rosyjskiego eksportu energii, w tym dostaw ropy i gazu przekierowanych z Europy. ChRL staje się też coraz ważniejszym bastionem dla Rosji w jej wysiłkach wojennych, prawdopodobnie zaopatrując Moskwę w kluczowe technologie i sprzęt podwójnego zastosowania wykorzystywany na Ukrainie" - napisali autorzy raportu.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej