"Współpraca z Rosją była mocno wspierana przez rząd". Szef niemieckiej firmy o polityce państwa
Armin Papperger - szef niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall powiedział, że przed 2014 rokiem jego koncern prowadził rozmowy z rządem RFN na temat tego, czy należy współpracować z Rosją. Jego zdaniem w tamtym czasie, czyli przed aneksją Krymu przez Rosję, było to mocno wspierane przez rząd ze względu na dostawy gazu i wspólną walkę z dżihadystycznym Państwem Islamskim.
2023-08-20, 16:31
- Pytałem kilka razy, a oni zawsze mówili, że powinniśmy to robić. Kiedy nadszedł kryzys krymski, ówczesny minister gospodarki Sigmar Gabriel zadzwonił: Musimy to powstrzymać. I to właśnie zrobiliśmy. Dostawy zostały wstrzymane, nic nie zostało dostarczone - oświadczył Papperger w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".
Części dla Rosji
Na uwagę, że w 2022 roku jego firma dostarczyła do Rosji części zamienne do pojazdów wojskowych Papperger stwierdził, że "były to części samochodowe z naszego cywilnego działu, tłoki, filtry powietrza i tym podobne rzeczy. Chodziło o tak małe sumy, że początkowo nic o tym nie wiedziałem. Natychmiast to zatrzymaliśmy. Nie możemy jednak definitywnie wykluczyć, iż części trafiają do Rosji za pośrednictwem stron trzecich".
Zapytany jak osobiście radzi sobie z faktem, że jego firma czerpie zyski ze straszliwej wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie, szef koncernu Rheinmetall odpowiedział, że "wszyscy chcą pokoju, łącznie ze mną. Wojna to najstraszniejsza rzecz. Sam rozmawiałem z żołnierzami w Kijowie o ich doświadczeniach na froncie. Z ludzkiego punktu widzenia to katastrofa. A od strony biznesowej po prostu nadrabiamy to, co niestety było zaniedbane przez ostatnie 20 lat".
- Niemcy: prorosyjska parada w Kolonii pod hasłem "Pokój z Rosją". Policja zarejestrowała 200 aut
- Rosja zakręca kurek z gazem. "To ponury scenariusz dla Niemiec, trudno będzie uniknąć recesji"
- Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem
dz/PAP, IAR
REKLAMA