Szczyt BRICS w RPA. Format zostanie rozszerzony? Tego chcą Pekin i Moskwa

Rozpoczynający się we wtorek trzydniowy szczyt grupy BRICS w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki będzie poświęcony planom rozszerzenia tego forum o nowe państwa członkowskie. Kraje BRICS są podzielone co do zasadności przekształcania tej struktury w rozbudowaną organizację międzynarodową - informuje agencja Reutera.

2023-08-22, 09:22

Szczyt BRICS w RPA. Format zostanie rozszerzony? Tego chcą Pekin i Moskwa
Zainteresowanie przystąpieniem do grupy wyraziło ponad 40 państw świata. Foto: PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Idea "globalnego" BRICS jest od dawna forsowana przez Chiny, które pragną dodatkowo zwiększyć w ten sposób swoją siłę oddziaływania w świecie.

Pekin liczy na Moskwę

Pekin może liczyć w tej kwestii na poparcie Moskwy, starającej się przełamywać dyplomatyczną izolację po inwazji na Ukrainę. Pomysł popierają też władze RPA - podkreśla Reuters.

Jak zaznaczono, odmienne stanowisko zajmują jednak Indie i Brazylia, obawiające się chińskiej dominacji i osłabienia własnej pozycji w ramach BRICS.

Rząd RPA utrzymuje, że zainteresowanie przystąpieniem do grupy wyraziło ponad 40 państw świata, a ponad 20 złożyło już formalny wniosek o akcesję - dodano w depeszy Reutersa.

REKLAMA

Putin nie przyjedzie

W spotkaniu w Johannesburgu wezmą udział przywódcy Chin, Indii, Brazylii i RPA: Xi Jinping, Narendra Modi, Luiz Inacio Lula da Silva i Cyril Ramaphosa. Władimir Putin, wobec którego Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał w marcu nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie, będzie uczestniczyć w rozmowach za pośrednictwem łącza wideo. Miejsce Rosji przy stole obrad zajmie minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

BRICS powstał w 2011 roku. Jest to zrzeszenie obejmujące grupę państw rozwijających się. W jej skład wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz od 2011 Republika Południowej Afryki. 

Państwa tworzące tę grupę, na które przypada około 40 proc. światowej populacji, odpowiadają za około 25 proc. globalnego PKB.

Czytaj również: 

Widoczne są marzenia ze Wschodu o wpływie na polski system wyborczy – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

REKLAMA

PAP/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej