Kolejna wolta Niemiec ws. kryzysu na Lampedusie. "Nie prowadzimy rozmów w tej sprawie"
Władze w Berlinie nie mogą ustalić ostatecznego stanowiska ws. kryzysu migracyjnego na Lampedusie. Po tym jak ogłosiły blokadę przyjmowania nowych przybyszów, w kolejnych dniach zasugerowały, że możliwe jest odwrócenie tego stanowiska. Obecnie twierdzą, że nie są jednak prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie.
2023-09-16, 22:31
Niemcy niedawno zawiesiły program przyjmowania migrantów z Włoch. Szefowa MSW RFN Nancy Faeser powiedziała w piątek, że w związku z sytuacją na Lampedusie "wypełniamy nasz obowiązek solidarności", co zostało zinterpretowane, jako zgoda na wznowienie programu. Rzecznik MSW wyjaśnił, że obecnie nie ma rozmów na ten temat, ale mogą zostać wznowione w dowolnej chwili.
Niemcy nie mogą ustalić stanowiska ws. przyjmowania migrantów z Lampedusy
"Politycy w Niemczech i Europie walczą o znalezienie właściwego sposobu radzenia sobie z napływem licznych migrantów na śródziemnomorską wyspę Lampedusa. Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser wywołała zamieszanie swoją wypowiedzią. Rzecznik resortu musiał udzielić do niej wyjaśnień" - pisze w sobotę portal dziennika "Tagesspiegel".
Faeser powiedziała w piątek telewizji ARD, że proces dobrowolnego przyjmowania imigrantów został przez Niemcy zawieszony, "ponieważ Włochy nie wykazały chęci przyjęcia z powrotem ludzi w ramach procedury dublińskiej". Dodała przy tym, że "teraz oczywiście jasne jest, że wypełniamy również nasz obowiązek solidarności".
Konflikt rządów Włoch i Niemiec
Sytuacja na Lampedusie zaostrzyła się na początku tygodnia. Tylko we wtorek przybyło tam ponad 5000 osób, więcej niż kiedykolwiek wcześniej w ciągu jednego dnia. Na wyspie mieszka około 6500 osób.
Rządy w Berlinie i Rzymie są ze sobą skonfliktowane. Ponieważ Włochy odmawiają przyjęcia z powrotem osób ubiegających się o azyl, za które są odpowiedzialne zgodnie z europejskimi przepisami azylowymi, Niemcy ze swojej strony zawiesiły program dobrowolnego przyjmowania migrantów - przypomina portal.
"Oświadczenie z telewizyjnego wywiadu sprawiało wrażenie, że zostanie to odwrócone", jednak w sobotę rzecznik MSW wyjaśnił dziennikowi "Tagesspiegel", że obecnie nie ma żadnych rozmów w ramach przygotowań do dalszych przyjęć z Włoch. Z kolei portal stacji ZDF podaje, że rzecznik powiedział telewizji, iż "mogą one zostać wznowione w dowolnym momencie". Nie podał żadnych szczegółów dotyczących terminu wznowienia.
Czytaj także na niezalezna.pl: Migranci wciąż dopływają na Lampedusę. Mieszkańcy mają dość - wyszli na ulice!
Niemcy zawiesiły dobrowolne przyjmowanie migrantów
Niemcy zawsze okazywały solidarność i nadal będą to robić, "patrzymy na sytuację na Lampedusie z wielkim niepokojem" - powiedział rzecznik MSW portalowi "Tagesspiegel". Dodał, że wkrótce odbędą się dalsze konsultacje na szczeblu europejskim. Faeser omówiła już tę sprawę ze swoim francuskim odpowiednikiem Geraldem Darmaninem.
Mechanizm solidarności został uzgodniony w czerwcu 2022 roku przez kilka krajów UE, w tym Niemcy. Pierwotnie Berlin obiecał przejąć 3,5 tys. osób ubiegających się o azyl ze szczególnie obciążonych państw na południu Europy. Do tej pory 1,7 tys. osób ubiegających się o ochronę zostało przeniesionych za pośrednictwem tzw. europejskiego mechanizmu dobrowolnej solidarności, aby przejść procedurę azylową w Niemczech - pisze dpa.
W środę poinformowano, że Niemcy zawiesiły do odwołania dobrowolne przyjmowanie migrantów z Włoch ze względu na "wysoką presję migracyjną" i "zawieszenie transferów dublińskich" przez Włochy. Zgodnie z obowiązującym prawem UE osoby ubiegające się o azyl, które przenoszą się do innego państwa członkowskiego bez pozwolenia, powinny zostać odesłane do pierwszego kraju na terenie UE, do którego dotarły.
- Europa Zachodnia ma ogromny problem z migrantami. Z drugiej strony promuje i nagradza Agnieszkę Holland
- Kryzys na Lampedusie. Włoscy politycy: to efekt celowego działania Tunezji
PAP/łs