more_horiz
Wiadomości

USA oferują pomoc Ukrainie, ale stawiają warunki. Jest lista wymaganych reform

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 11:51
Zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego ds. ekonomii międzynarodowej wysłał list do Platformy Koordynacji Darczyńców z listą reform, które Ukraina musi wdrożyć, aby nadal otrzymywać pomoc wojskową.
Amerykanie wysłali do władz Ukrainy list z listą reform , od których wprowadzenia uzależniają pomoc
Amerykanie wysłali do władz Ukrainy list z listą reform , od których wprowadzenia uzależniają pomocFoto: Shutterstock/Miljan Mladenovic&https://www.pravda.com.ua/eng

List Mike'a Pyle'a opublikował w poniedziałek późnym wieczorem portal Ukraińska Prawda. Pismo według gazety miło trafić m.in. do premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i Kancelarii Prezydenta Ukrainy opublikował portal Ukraińska Prawda.

USA wymaga reform od Ukrainy

W dokument określono niezbędne zmiany w kolejności ważności: 0-3 miesiące, 3-6 miesięcy, jeden rok i 18 miesięcy.

Reformy skupiają się na funkcjonowaniu rad nadzorczych przedsiębiorstw państwowych, organów antykorupcyjnych (Wyspecjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna, Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy, Krajowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji itp.), Wysokiej Rady Sprawiedliwości i sądownictwa w ogóle.

Jako jednoroczne priorytety wymieniono także zmiany w pracy Ministerstwa Obrony Ukrainy i wszystkich organów ścigania.

Platforma koordynacji Darczyńców 

Platformę Koordynacji Darczyńców uruchomiono w styczniu 2023 r.,  aby wspierać odbudowę i odbudowę Ukrainy w ramach tzw. finansowego Ramstein.

W pierwszym spotkanie Platformy Koordynacji Darczyńców wzięli udział w formie video konferencji wysocy rangą urzędnicy z Ukrainy, Unii Eropejskiej, oraz krajów G7, a także instytucji finansowych m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, MFW i Banku Światowego.

Zobacz na i.pl: Wsparcie dla Ukrainy? Viktor Orban stawia twardy warunek

Pomoc USA w odbudowie ukraińskiej gospodarki

"Pracując krok w krok z ukraińskimi władzami, naszymi sojusznikami i partnerami, międzynarodowymi instytucjami finansowymi i sektorem prywatnym, (Pritzker) będzie kierować wysiłkami Stanów Zjednoczonych, by pomóc odbudować ukraińską gospodarkę" - napisał w oświadczeniu Biden. Dodał, że do zadań specjalnej przedstawicielki będzie należeć m.in. zachęcanie do inwestycji prywatnych i publicznych na Ukrainie, kształtowanie priorytetów darczyńców i zmierzanie do otwarcia rynków eksportowych zamkniętych w wyniku rosyjskiej agresji.

Przedstawicielka prezydenta USA ma też zapewniać, by międzynarodowe wysiłki w tym celu wzajemnie się uzupełniały i zachęcać partnerów Stanów Zjednoczonych do zwiększania pomocy gospodarczej dla Ukrainy, nastawionej na najpilniejsze jej potrzeby.

Pritzker to była szefowa resortu handlu w administracji Baracka Obamy i członkini pochodzącej z Ukrainy zamożnej żydowskiej rodziny Pritzkerów, założycieli m.in. sieci hotelów Hyatt. Jej brat, J.B. Pritzker, jest gubernatorem stanu Illinois.

Zobacz także na TVP Info: Przydacz: W otoczeniu prezydenta Zełenskiego są osoby, które źle mu podpowiadają

Czytaj także:

UP/PAP/kg 

Zobacz także

Zobacz także