more_horiz
Wiadomości

Rosja będzie wydawała więcej na armię niż na cywilów. Pierwsza taka sytuacja w historii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 21:51
W 2024 roku kremlowski reżim będzie wydawał z budżetu państwa więcej na armię niż na potrzeby cywilów. Informację na ten temat potwierdziła agencja Bloomberg i niezależne media.
Rosja będzie wydawała na armię więcej niż na cywilnych obywateli
Rosja będzie wydawała na armię więcej niż na cywilnych obywateliFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

Według portalu Meduza kremlowski reżim utajnił znaczną część przyszłorocznych wydatków budżetowych. Pod pretekstem bezpieczeństwa państwa przeciętni Rosjanie nie dowiedzą się, na co i ile pieniędzy przeznaczy dyktator Władimir Putin, ani ile rosyjskiego podatnika będzie kosztowała inwazja na Ukrainę. Napisała o tym również gazeta Kommiersant, ale redakcja, bez podania przyczyn, usunęła tekst ze swojej strony internetowej.

Wydatki budżetowe Rosji

Z danych, do których dotarła agencja Bloomberg, wynika, że na armię Moskwa planuje wydać prawie 11 bilionów rubli, a na realizację polityki socjalnej niespełna 7,5 biliona rubli. Jak podkreślają dziennikarze, po raz pierwszy w historii Rosji wojsko dostanie więcej niż cywile.

Kremlowscy propagandyści nie rozpowszechniają tej informacji, ponieważ mogłaby ona negatywnie wpłynąć na notowania dyktatora. W przyszłym roku w Rosji zaplanowano wybory prezydenta. Piąty raz zamierza wziąć w nich udział poszukiwany listem gończym za zbrodnie wojenne Władimir Putin.

Zakupy broni

W najbliższym czasie Rosjanie mogą zakupić od Iranu rakiety balistyczne. Tak twierdzą analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

Teheran obecnie dostarcza już Moskwie drony-kamikadze Shahed, a także części do ich montażu. W nocy Rosja dokonała zmasowanego ataku za pomocą tych bezzałogowców. Informacje o możliwym zakupie przez Rosję irańskich rakiet balistycznych pojawiały się już kilkukrotnie. Jednak obecnie, jak wskazuje Instytut Badań nad Wojną, będzie to prawdopodobne, bowiem w połowie października kończy się obowiązywanie wydanej przez ONZ rezolucji ograniczającej rozpowszechnianie takiej broni.

Czytaj także na i.pl: Nieoczekiwana wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce. Czego dotyczyła?

Według Instytutu Rosjanie chcą zakupić od Iranu rakiety Fateh-110 oraz Zolfagar o zasięgu ponad 300 km.

Posłuchaj
00:49 12576273_1.mp3 Rosja będzie wydawała na armię więcej niż na cywilnych obywateli (Maciej Jastrzębski/IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

Zobacz także

Zobacz także