more_horiz
Wiadomości

Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli w wojnie z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 11:03
- To święto milionów Ukraińców, którzy bronią swojej ziemi - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Dniu Obrońców i Obrończyń Ukrainy.
Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli w wojnie z Rosją
Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli w wojnie z RosjąFoto: TT/@Zalensky

O godz. 8.00 w całym kraju minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli w wojnie z Rosją. Jak mówił prezydent Wołodymyr Zełenski, to moment na zadumę. -  To czas, by zastanowić się nad tym co jest ważne, wspomnieć tę chwilę. Pierwszy moment inwazji, chwilę, która wszystko zmieniła, podzieliła życie na to przed i po 24 lutego. Zmieniła każdego z nas. I musimy odpowiedzieć na pytanie: kim byliśmy do 24 lutego, kim jesteśmy i kim mamy się stać - podkreślał.

- Dziękujemy dzisiaj wszystkim, którzy stali, stoją i będą stali na straży granic, tym, którzy jako pierwsi rozpoczęli walkę - naszym strażnikom granicznym, piechocie, czołgistom, artylerzystom, służbom specjalnym, policji, Gwardii Narodowej, wywiadowi - dodał.

"Nie jest ważne co na pagonach, ważne jest to, co w sercach"

Podkreślał, że obrońcy ojczyzny walczą o każdy metr ziemi od pierwszych chwil rosyjskiej inwazji. -  Nie jest ważne co na pagonach, ważne jest to, co w sercach.

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że do obrony stanął cały ukraiński naród. - Ukraiński naród uczynił wszystko, by te słowa nie były tylko słowami, pustymi hasłami, a przerodziły się w czyn. I dziś odpowiadając na pytanie, co robiłem do 24 lutego mało kto nie odpowie: żyłem cywilnym życiem, byłem inżynierem, rolnikiem, aktorem , adwokatem. Byłem tym kim byłem, ale zostałem tym, kim musiałem. Obrońcą. I walczę - podkreślał.

14 lipca 2023 roku Rada Najwyższa postanowiła, że Dzień Obrońcy Ukrainy będzie obchodzony 1 października, a nie tak jak dotychczas- 14 października.

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także