Antysemickie symbole na ulicach Berlina. Policja wyjaśnia kolejne incydenty

2023-10-16, 14:57

Antysemickie symbole na ulicach Berlina. Policja wyjaśnia kolejne incydenty
W Berlinie coraz częściej dochodzi do antysemickich incydentów. Foto: Lothar Drechsel/ Shutterstock/ Twitter/@Reporter_Flash

Berlińska policja odnotowuje wzrost liczby graffiti z gwiazdą Dawida w mieście w związku z zaognionym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Policja, w każdym ze zgłaszanych przypadków, prowadzi dochodzenia w związku z podejrzeniem podżegania. Gwiazda Dawida - "Judenstern" służyła bowiem do oznaczania ludności żydowskiej w czasach niemieckiego narodowego socjalizmu. 

Pierwszy taki akt odkryto w czwartek na drzwiach domu w Prenzlauer Berg. W piątek kolejne trzy symbole pojawiły się na budynkach w różnych częściach miasta - informuje w poniedziałek portal rbb24.

W sobotę zgłoszono z siedem kolejnych graffiti z gwiazdą Dawida. Dane dotyczące takich incydentów w niedzielę i poniedziałek nie są jeszcze dostępne. Według statystyk policyjnych, na takie graffiti natknięto się w berlińskich dzielnicach Moabit, Kreuzberg, Friedrichshain i Prenzlauer Berg.

We wszystkich przypadkach służby prowadzą dochodzenie w związku z podejrzeniem podżegania.

Żydowskie szkoły w Berlinie świecą pustkami. To reakcja na nawoływania Hamasu

Gwiazda Dawida - "Judenstern" służyła do oznaczania ludności żydowskiej w czasach niemieckiego narodowego socjalizmu i w tym kontekście nadal jest uważana za znak brutalnych prześladowań o podłożu antysemickim.

Po wezwaniu terrorystów Hamasu do przemocy, w Niemczech panuje wielka obawa przed atakami. Społeczności żydowskie są zaniepokojone, radzą swoim członkom, aby powstrzymali się od noszenia jarmułki i mówienia po hebrajsku w miejscach publicznych - pisze portal dziennika "Bild".

Czytaj także w Niezalezna.pl: Prezydent Niemiec "przerażony" świętowaniem w Berlinie ataku Hamasu

Zamknięte są żydowskie przedszkola, a szkoły stoją w połowie puste. Wielu uczniów szkoły im. Mojżesza Mendelssohna i szkoły rabin Reginy Jonas w Berlinie nie przyszło w piątek do szkoły z obawy o swoje bezpieczeństwo - podał dziennik "B.Z.". 

- Boimy się o nasze życie i życie naszych dzieci - powiedział Ariel Kirzon, rabin społeczności żydowskiej w Poczdamie, cytowany przez portal dziennika "Bild".

Demonstracje i zamieszki po ataku na Izrael

Od czasu ataku Hamasu na Izrael wielokrotnie dochodziło do demonstracji i zamieszek w Berlinie, szczególnie w dzielnicy Neukoelln, ale również w innych niemieckich miastach. W reakcji na takie zajścia, policja zwiększyła ochronę instytucji żydowskich.

Czytaj także na wPolityce.pl: Saksonia: Premier domaga się górnego limitu dla migrantów

Posłuchaj

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier spotkał się w piątek z przedstawicielami społeczności żydowskiej w berlińskim Kreuzbergu. Potępił demonstracje poparcia dla Hamasu i podkreślił, że jego państwo ma "historyczny obowiązek" zapewnienia Żydom bezpiecznego życia w Niemczech - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

[ZOBACZ TAKŻE] Antoni Macierewicz gościem Polskiego Radia: 

 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej