Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Szef MSZ: mamy z nimi kontakt, czekamy na decyzję władz izraelskich

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że w Strefie Gazy jest jeszcze 28 Polaków oraz 3 członków ich rodzin. - Wiemy o nich i mamy z nimi kontakt. Czekamy na decyzję władz izraelskich ws. ewakuacji tych osób do Egiptu razem z innymi, którzy posiadają cudzoziemskie paszport - dodał szef polskiej dyplomacji.

2023-11-02, 17:00

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Szef MSZ: mamy z nimi kontakt, czekamy na decyzję władz izraelskich
Szef MSZ: czekamy na decyzje władz izraelskich ws. wyjścia polskich obywateli ze Strefy Gazy do Egiptu. Foto: Anas-Mohammed / Shutterstock & twitter.com / @MSZ_RP

Podczas wizyty w Berlinie minister Rau mówił, że w rozmowie ze swoim egipskim odpowiednikiem uzyskał zapewnienie o wsparciu przy organizacji ewakuacji po tym, gdy Izraelczycy wyślą sygnał o kolejnej grupie cudzoziemców gotowych do wyjazdu ze Strefy Gazy.

- Jeśli tylko taki sygnał strona izraelska przekazuje Egipcjanom, to oni zwracają się do placówek w Kairze i dyplomaci oraz służby konsularne przygotowują możliwie jak najszybsze zabranie tych cudzoziemców najpierw do Kairu, i jak najszybciej umożliwiają im opuszczenie Egiptu - powiedział.

Zbigniew Rau zaznaczył, że w Strefie Gazy łącznie przebywa obecnie ok. 8 tys. cudzoziemców. Jak mówił, według strony egipskiej nie należy się spodziewać, by dziennie ze Strefy Gazy do Egiptu wyjeżdżało więcej niż 400 obcokrajowców, co wynika ze szczegółowych kontroli przeprowadzanych przez Izraelczyków.

Nieregularny kontakt

Minister podkreślił, że choć kontakt z Polakami w Strefie Gazy jest nieregularny ("to nie są osoby, które znajdują się w jednym miejscu"), to nie ma informacji, by coś im się stało. Wskazywał, że trzeba czekać na decyzje Izraelczyków. - Wiemy mniej więcej, co u nich się dzieje. Teraz czekamy na decyzję strony izraelskiej dotyczącej włączenia naszych obywateli do tych transportów, które strona izraelska przygotowuje - stwierdził.

REKLAMA

Rau relacjonował, że aby skontaktować się z rodakami, zaangażowano zarówno placówki w Egipcie, jak i w Tel Awiwie, a także misję w Ramallah (polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne przy Palestynie).

Apele MSZ

Polski resort dyplomacji kilkukrotnie podawał publicznie, że domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację ze Strefy Gazy. Ponadto wskazywał, że ewakuacja polskich obywateli nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów.

Przypomnijmy ponadto, że po ataku Hamasu 7 października Wojsko Polskie ewakuowało z Izraela ponad 1500 Polaków i obywateli innych krajów.

Czytaj także:

IAR, PAP/st, łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej