Minister Rau w Berlinie: relacje polsko-niemieckie są dalekie od pożądanych

- Relacje polsko-niemieckie są dalekie od pożądanych - ocenił w czwartek w Berlinie szef MSZ Zbigniew Rau. Wskazał, że największym problemem jest nieprzyjmowanie przez stronę niemiecką kwestii reparacji wojennych i różne wizje integracji europejskiej.

2023-11-02, 19:55

Minister Rau w Berlinie: relacje polsko-niemieckie są dalekie od pożądanych
Minister Zbigniew Rau o relacjach polsko-niemieckich i reparacjach. Foto: Forum/Reuters/NTB

Zbigniew Rau bierze w czwartek udział w odbywającej się w Berlinie konferencji ministerialnej państw UE na temat unijnej polityki rozszerzenia i reformy instytucjonalnej.

Pytany przez dziennikarzy, jak ocenia relacje polsko-niemieckie odparł, że są one "dalekie od godnych pożądania".

- Największym problemem jest nieprzyjmowanie przez stronę niemiecką wszystkich konkluzji, które wynikają z raportu dotyczącego strat wojennych i nieustosunkowanie się w konstruktywny sposób do wszystkich kwestii, które poruszyliśmy w nocie, którą wysłaliśmy do rządu niemieckiego ponad rok temu - powiedział szef MSZ.

Posłuchaj

Minister Zbigniew Rau o relacjach polsko-niemieckich i reparacjach (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Różnice ws. wizji integracji europejskiej

Dodał, że polski rząd absolutnie różni się ze stroną niemiecką ws. wizji integracji europejskiej.

REKLAMA

- My jesteśmy za Europą suwerennych państw, a strona niemiecka dąży w sposób oczywisty do zmiany sposobu funkcjonowania Unii Europejskiej. To, co bardzo ważne, takie głosy pojawiły się w dyskusji, nawet minister ukraiński zwracał na to uwagę, że połączenie zapowiadanego zdynamizowanego procesu rozszerzenia Unii z propozycją takich reform, które miałyby się sprowadzać do podejmowania decyzji w wyniku rezygnacji z zasady jednomyślności, mogą doprowadzić do opóźnienia procesu rozszerzenia Unii lub nawet stanowić wymówkę dla tego rozszerzenia - ocenił Zbigniew Rau.

***

We wrześniu ubiegłego roku polskie władze opublikowały "Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945". Według tego dokumentu, szkody te oszacowano na ponad sześć bilionów złotych. W wystosowanej do władz Niemiec nocie rząd Polski domaga się od federalnego rządu Niemiec między innymi odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Czytaj więcej:

IAR/PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej