Rosnący antysemityzm w Niemczech. Chcą usunąć imię żydowskiej ofiary Holokaustu z nazwy przedszkola

2023-11-06, 16:00

Rosnący antysemityzm w Niemczech. Chcą usunąć imię żydowskiej ofiary Holokaustu z nazwy przedszkola
Rosnący antysemityzm w Niemczech. Chcą usunąć imię żydowskiej ofiary Holokaustu z nazwy przedszkola. Foto: EPA/CLEMENS BILAN

W Niemczech chcą usunąć imię żydowskiej ofiary Holokaustu z nazwy przedszkola. Chodzi o mieszczące się w gminie Stendal (Saksonia-Anhalt) przedszkole im. Anny Frank. Opowiedziała się za tym rada nadzorcza tej należącej do miasta instytucji - poinformował dziennik "Volksstimme" z Magdeburga.

Zamiast imienia zmarłej w niemieckim obozie koncentracyjnym dziewczyny w nazwie ma znaleźć się "Weltentdecker" (Odkrywca świata). Plany te krytykuje Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. To odrzucanie własnej historii, zwłaszcza w czasach nowego antysemityzmu - twierdzi. Zły sygnał w czasach rosnącego antysemityzmu - wtóruje stowarzyszenie Miteinander e.V.

Burmistrz małej miejscowości Tangerhuette Andreas Brohm (niezależny) uzasadnił tę decyzję "zmianami koncepcyjnymi" - opisuje w poniedziałek portal dziennika "Welt" i podkreśla, że placówka nosiła imię Anny Frank od początku lat 70-tych.

Zdaniem obecnej dyrektor placówki, „historia żydowskiej ofiary Holokaustu jest trudna do zrozumienia dla małych dzieci”.

Plany te spotkały się z krytyką m.in. Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. "Jeśli tak beztrosko odrzuca się własną historię, zwłaszcza w czasach nowego antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu, i jeśli imię Anny Frank staje się postrzegane w przestrzeni publicznej jako niestosowne, możesz patrzeć z rosnącym lękiem i niepokojem na kulturę pamięci w naszym kraju" – stwierdził Komitet w oświadczeniu, wzywając osoby decyzyjne do ponownego rozważenia zmiany nazwy.

Stowarzyszenie Miteinander e.V., sieć na rzecz demokracji i kosmopolityzmu w Saksonii-Anhalt, przestrzegło we wpisie na portalu X (Twitter), że "zmiana nazwy przedszkola im. Anny Frank w Tangerhuette to zły sygnał w czasach rosnącego antysemityzmu". "Szczególnie obecnie potrzebny jest wysoki stopień wrażliwości na znaczenie zmiany tak symbolicznej nazwy i świadomość historyczną" - podkreśliło Stowarzyszenie. 

Nowa nazwa miała zaznaczyć "fundamentalny nowy początek" placówki

Burmistrz Brohm uzasadnił planowaną zmianę nazwy przekształceniami placówki, jakim podlegała ona przez ostatnie 14 miesięcy - "na długo przed obecnymi dyskusjami". Jego zdaniem, nowa nazwa miała zaznaczyć "fundamentalny nowy początek" placówki.

- Tangerhuette ze swoimi instytucjami edukacyjnymi i całym swoim zaangażowaniem obywatelskim reprezentuje kosmopolityczne Niemcy, które są jednocześnie świadome swojej historycznej odpowiedzialności i swojej misji edukacyjnej - tłumaczył Brohm.

Anne Frank urodziła się we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku w rodzinie żydowskiej. Jej rodzina uciekła w 1933 roku do Holandii przed narodowymi socjalistami. W latach 1942-1944 rodzina Frank ukrywała się przed Niemcami, a Anna w tym czasie napisała pamiętnik, który jest jednym z najchętniej czytanych dzieł w literaturze światowej – przypomina „Welt”. 15-letnia Anna zmarła w niemieckim obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w 1945 roku.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

Wróć do strony głównej