more_horiz
Wiadomości

Holenderskie media przerażone "antyizraelskim tłumem" na dworcach. Apelują o interwencję władz i służb

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 00:36
Budynki holenderskich stacji kolejowych i hala lotniska Schiphol w Amsterdamie stały się w ostatnich tygodniach wylęgarnią antysemityzmu i nienawiści przeciwko Izraelowi - ocenił w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym dziennik "De Telegraaf". Apelują też o interwencję władz kraju i służb mundurowych. 
Holenderskie media wzywają władze i służby mundurowe do interwencji w związku z antyizraelskim tłumem
Holenderskie media wzywają władze i służby mundurowe do interwencji w związku z "antyizraelskim" tłumemFoto: Abaca Press/ FORUM

"Cierpliwa postawa władz holenderskich jest irytująca" – ocenia "De Telegraaf". Gazeta wskazuje, że podczas gdy np. brytyjska policja zakończyła strajk okupacyjny zwolenników Hamasu na londyńskiej stacji, policja w Niderlandach nie interweniuje podczas blokowania dworców kolejowych oraz hali lotniska w Amsterdamie.

"Policja musi interweniować" – apeluje największa gazeta kraju.

Apel do władz kraju

Władze holenderskich kolei (NS) oraz portu lotniczego Schiphol twierdzą, że nie mogą podejmować żadnych działań przeciwko demonstracjom, albowiem obywają się one w domenie publicznej. Apelują one jednak do rządu, aby interweniował w przypadku kolejnych protestów, albowiem stawką jest bezpieczeństwo podróżujących.

"Podobnie jak w USA i Anglii, policja z pewnością może podjąć działania w przypadku naruszenia bezpieczeństwa, aby przynajmniej stacje kolejowe i budynki lotnisk pozostały wolne od przerażającego antyizraelskiego tłumu" – napisał "De Telegraaf". 

Antysemickie incydenty w Holandii

Po ataku Hamasu na Izrael 7 października i wypowiedzeniu przez Izrael terrorystom wojny w następstwie, w wielu miastach Niderlandów odbywają się propalestyńskie demonstracje, których uczestnicy często skandują antysemickie hasła i w rozmowie z mediami wyrażają poparcie dla Hamasu.

Media informowały też w październiku, że przez szkoły w Amsterdamie przechodzi "fala antysemickiego znęcania się". Potwierdził to Krajowy Koordynator ds. Zwalczania Antysemityzmu Eddo Verdoner. - Wyrazy nienawiści do Żydów rzeczywiście odbijają się echem w klasach - twierdzi Verdoner cytowany przez dziennik "Het Parool".

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Najnowszy odcinek "Podcastu: świat" autorstwa dziennikarza Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego: 

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także