Kolejny kraj przeciw federalizacji UE. Szef MSZ Estonii: nie możemy porzucić zasady jednomyślności

- Estoński rząd sprzeciwia się zmianie traktatów Unii Europejskiej; nie możemy też porzucić zasady jednomyślności przy podejmowaniu decyzji - powiedział estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna, cytowany w sobotę przez telewizję ERR.

2023-11-26, 09:30

Kolejny kraj przeciw federalizacji UE. Szef MSZ Estonii: nie możemy porzucić zasady jednomyślności
Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, Komisja Europejska - w imieniu Unii Europejskiej - zaciąga pożyczki na rynkach kapitałowych. Foto: artjazz/Shutterstock

Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Zmiany w traktatach UE

Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności (weta) w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Sprawozdanie ma trafić 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Według prezydencji hiszpańskiej jest wystarczająca większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent przewidziany Traktatem.

"Traktatów nie należy w tej chwili ruszać"

- Rząd estoński uważa, że traktatów nie należy w tej chwili ruszać. Nie możemy też nigdy zrezygnować z zasady jednomyślności, która zapewnia Estonii miejsce przy wspólnym stole - zaznaczył szef estońskiej dyplomacji.

REKLAMA

Zajmujący się w kancelarii parlamentu Estonii sprawami unijnymi Klen Jaarats zauważył, że obecna formuła traktatów pozwala UE zwiększyć swoją skuteczność.

- Estonia uważa, że rozważając potencjalne przyszłe rozszerzenie, kluczowa jest ocena skutków członkostwa dla instytucji UE, procesu decyzyjnego i dziedzin polityki. Jesteśmy przekonani, że UE będzie w stanie zaakceptować nowych członków bez zmiany traktatów - oświadczył przedstawiciel parlamentu Estonii.

Czytaj więcej:

Zmiana traktatów UE. Karczewski: nie zgadzamy się, będziemy bronić naszej suwerenności

PAP/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej