Toruńskie szopki jadą na Litwę. Specjalna wystawa pokaże polską tradycję
Na Litwie zostanie przed południem otwarta wystawa szopek bożonarodzeniowych. Ekspozycję zatytułowaną "W Betlejem, w szopce, radość wielka!" będzie można oglądać w Pałacu Balińskich w podwileńskich Jaszunach.
2023-12-08, 02:59
Celem wystawy jest przypomnienie o znaczeniu i popularności jednego z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia.
Kilkadziesiąt różnego rodzaju szopek
W Pałacu Balińskich zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt szopek ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
- Znajdziemy tu różnej wielkości i różnego rodzaju szopki wiejskie, domowe oraz miejskie, czyli tzw. krakowskie - mówi Jolanta Prowłocka z Centrum Kultury w Solecznikach. Szopki wykonali kolędnicy, rzeźbiarze ludowi i rzemieślnicy.
Jolanta Prowłocka dodaje, że ekspozycję urozmaicą też inne eksponaty z kolekcji toruńskiego muzeum. - Będą to między innymi obrazy i rzeźby przypominające o innych zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem - mówi.
REKLAMA
Wystawa będzie czynna do końca stycznia.
Krakowski konkurs szopek. Ponad osiemdziesiąt lat tradycji
W Krakowie ruszył 81. konkurs krakowskich szopek. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji szopek na Rynku Głównym turystom i mieszkańcom. W tym roku wyjątkowo - bo ze względu na opady śniegu - nie przed pomnikiem Adama Mickiewicza, a pod Sukiennicami.
Szopki przyszły oglądać tłumy ludzi. Niektórzy przyjechali do Krakowa specjalnie na to wydarzenie. - Nie wiem, czy bardziej podobają mi się szopki ogromne i kolorowe, czy małe i precyzyjnie wykonane - mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.
Inna stwierdziła, że "szopki są piękne, jest co oglądać".
Krakowscy szopkarze popisali się rozmachem, w tym roku zgłoszonych zostało ponad 250 konstrukcji.
REKLAMA
Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku. Tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Szopka zakopiańska. Stuletnia tradycja na nowo w Bukowinie Tatrzańskiej
- "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Historia szopki bożonarodzeniowej
IAR/ mbl
REKLAMA