Ukraińska kontrofensywa utknęła w martwym punkcie. "Kijów ma plan"
Portal dziennika "Welt" przedstawił scenariusz rozwoju wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wbrew pesymistycznym komentarzom europejskich i amerykańskich ekspertów o tym, iż ukraińska kontrofensywa utknęła w martwym punkcie, informuje on, że "istnieją oznaki, że Kijów przygotowuje plan ofensywy oparty na udziale myśliwców".
2023-12-16, 15:22
Po niepowodzeniu ukraińskiej kontrofensywy rozprzestrzenił się rosnący pesymizm. Zgodnie z tą narracją, trwający "impas" na froncie pokazuje, że Kijów prawdopodobnie nie będzie w stanie odzyskać kolejnych okupowanych terytoriów. "Amerykańscy i europejscy politycy już argumentują, że Ukraina powinna oddać terytorium Rosji w negocjacjach pokojowych" - czytamy na portalu dziennika "Welt".
Arsenał ukraińskiej armii
"Złe wiadomości o niedoborach amunicji w ukraińskich siłach zbrojnych, braku żołnierzy, wąskich gardłach w dostawach systemów uzbrojenia z Zachodu i spadającym morale Ukraińców podsycają złe nastroje. Można niemal pomyśleć, że Kijów został już uznany za przegranego" - zauważa "Welt". Portal podkreśla jednocześnie, że "duża część dostarczonych czołgów i bojowych wozów piechoty jest nadal dostępna".
Natomiast niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa i konsultant polityczny Nico Lange zauważa, że wiele obiecanej broni jeszcze nie dostarczono. Obejmuje to m.in. około 200 niemieckich czołgów Leopard 1, z których tylko około 30 przybyło na Ukrainę.
Ukraina nadal może polegać na ponad 95 proc. wszystkich systemów uzbrojenia dostarczonych przez Zachód, "ponieważ nie zostały one jeszcze wykorzystane w kontrofensywie". Takie są ustalenia holenderskiego portalu open source Oryx, który analizuje dane dotyczące dostaw i niszczenia sprzętu wojskowego, pisze "Welt".
REKLAMA
USA wspiera Ukrainę
Mimo że Kongres USA zablokował dalszą szeroko zakrojoną pomoc dla Ukrainy, do Kijowa w dalszym ciągu napływają materiały wojskowe pochodzące z zapasów ministerstwa obrony USA. Na początku grudnia Pentagon wysłał broń i sprzęt o wartości 175 milionów dolarów, w tym amunicję do wyrzutni rakietowych HIMARS i 155-milimetrowej artylerii.
"Welt" podkreśla też, że sytuacja w strefach walk na Ukrainie może być napięta w niektórych obszarach, ale nie ma powodów do wielkiego niepokoju. Obecnie rozmieszczonych jest 600 tys. ukraińskich żołnierzy. Niewiele zmieniło się na linii frontu, która ma ponad tysiąc kilometrów długości, chociaż armia rosyjska nieustannie atakuje, szczególnie we wschodniej Ukrainie.
Na południu ukraińskie jednostki utrzymują przyczółek w pobliżu Chersonia po okupowanej przez Rosję stronie Dniepru i nadal go rozbudowują. "Stąd jest tylko 60 kilometrów do Półwyspu Krymskiego, który Rosja zajęła z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Jest to słaby punkt dla rosyjskiej armii, odkąd Ukraina zmusiła Flotę Czarnomorską do wycofania się i zniszczyła ważne systemy obrony powietrznej i inne rosyjskie obiekty wojskowe".
Strategia ukraińskiej armii
- Ukraińcy nie próbują już utrzymywać pozycji, jak to było w Bachmucie - zauważa Nico Lange. - Zamiast tego chcą spowolnić rosyjskie wojska i wykrwawić je w tym procesie - dodaje. Tymczasem portal "Welt" podkreśla, że "Ukraina wciąż ma wielkie plany. Świadczy o tym lista życzeń dotycząca broni, którą wysłała do USA. Obejmują one śmigłowce bojowe Black Hawk i Apache, myśliwce F-16 i F-18, systemy rakietowe dalekiego zasięgu, czołgi Abrams, szereg dronów i amunicję". Ale, jak twierdzi Lange, "tak naprawdę mówi się o myśliwcach F-18". - W sumie ukraińskie zamówienie wskazuje na ponowną próbę przejścia do walki mobilnej, najlepiej z połączonymi systemami uzbrojenia, do czego podczas ukraińskiej kontrofensywy latem nie doszło - wyjaśnia ekspert.
REKLAMA
Wtedy Ukraińcy kilkakrotnie próbowali przebić się przez rosyjską linię obrony za pomocą niemieckich czołgów Leopard i amerykańskich bojowych wozów piechoty Bradley.
"Atak zakończył się katastrofą i zniszczeniem części pojazdów opancerzonych z zachodu". Po zaledwie kilku dniach ukraiński głównodowodzący, Walerij Załużny postanowił zmienić strategię. Zamiast użyć jednostek zmechanizowanych, rozkazał małym oddziałom szturmowym atakować pieszo, przypomina "Welt".
"Plotka głosi, że głównodowodzący nigdy nie był zwolennikiem rozpoczęcia ofensywy, ponieważ nie widział szans na sukces bez wystarczającego wsparcia lotniczego" - czytamy na portalu niemieckiego dziennika. Załużny miał zgodzić się na nią tylko ze względów politycznych. - Ukraina prawdopodobnie zbiera środki na nową kontrofensywę w przyszłym roku - uważa ekspert Lange. Jednym z punktów startowych może być przyczółek w Chersoniu. Dysponując postulowanymi myśliwcami, śmigłowcami bojowymi i dronami, Ukraina mogłaby zapewnić wystarczające wsparcie dla natarcia swoich wojsk, zwłaszcza że w tym regionie nie ma prawie żadnych rosyjskich fortyfikacji. "Byłaby to kontrofensywa, którą generał Załużny prawdopodobnie miał na myśli od samego początku" - czytamy na portalu "Welt".
- "Historyczna decyzja, ale to dopiero początek drogi". Ukraina bliżej Unii Europejskiej
- Rosja szykuje się do nowej ofensywy na Ukrainie? Niepokojące doniesienia. "Przewidują podbój dużych obszarów"
- "Bild" ujawnił rosyjski plan wojny. ISW: jest zbieżny z działaniami ofensywami Kremla
PAP/kg
REKLAMA