"Słowa Jezusa wydają się aktualne jak nigdy". Świąteczna mowa brytyjskiego króla

O świecie rozerwanym konfliktami i odnajdywaniu siebie w innym człowieku mówił w tradycyjnej mowie świątecznej król Wielkiej Brytanii Karol III.

2023-12-25, 17:50

"Słowa Jezusa wydają się aktualne jak nigdy". Świąteczna mowa brytyjskiego króla
Świąteczna mowa brytyjskiego króla. Karol III mówił o wojnie, ekologii i poświęceniu dla innych. Foto: Jonathan Brady / PA Images / Forum

W dobie coraz bardziej tragicznych konfliktów na całym świecie modlę się, abyśmy mogli zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić się nawzajem - stwierdził król Karol III.

- Słowa Jezusa wydają się aktualne jak nigdy: "jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie" - powiedział monarcha. Dodał, że to wartości uniwersalne, wspólne choćby dla wszystkich religii abrahamowych. Słowa "Gaza" i "Izrael" nie padły, ale nawiązanie było czytelne. Przez dekady, jeszcze kiedy był następcą tronu, Karol angażował się w budowanie dialogu między religiami. Brytyjski monarcha jest też głową Kościoła Anglikańskiego.

Karol III o ekologii

Uniwersalny był też drugi temat przesłania: ekologia. - To w końcu przejaw tego, co boskie. Tę wiarę podziela każda religia - podkreślał monarcha.

- Troska o to, co zostało stworzone, to odpowiedzialność spoczywająca na wyznawcach każdej religii i na tych, którzy nie wierzą. O Ziemię dbamy przez wzgląd na dzieci naszych dzieci - dodał Karol III. Również ta kwestia od dekad jest bliska jego sercu, od dekad angażował się bowiem w ochronę środowiska.

REKLAMA

W mowie, nagranej w Buckingham Palace na początku miesiąca, Karol III podkreślał też wagę służby i poświęcenia dla innych.

Świąteczne mowy brytyjskich monarchów

To druga przemowa Karola w historii. Tradycja ma korzenie w roku 1932. Król Jerzy V był wprawdzie sceptyczny co do nowej technologii, uważając ją za raczej frywolną, ale po długich namowach szefa BBC w końcu zgodził się odczytać 251 słów, napisanych przez Rudyarda Kiplinga. Tak naprawdę mowy stają się ważną częścią brytyjskich świąt dopiero podczas II wojny światowej, kiedy to przemowy Jerzego VI regularnie dodawały Brytyjczkom otuchy.

Elżbieta II zwróciła się do mieszkańców Królestwa w 1952 roku. Jeszcze przez radio. W pięć lat później Brytyjczycy, Kanadyjczycy czy Australijczycy zobaczyli ją już w telewizji. W 2006 roku po raz pierwszy przesłanie można było ściągnąć jako podcast. A w 2012 - obejrzeć w 3D.

Świąteczne mowy są krótkie, ostatnio trwają mniej niż 10 minut. Dotykają tego, co działo się w mijającym roku. Dlatego w 2017 Elżbieta wspominała na przykład o atakach terrorystycznych, a w 1985 mówiła o głodzie w Afryce. Ostatnio zaś Karol III wspominał pożegnanie swej matki. Żelazna jest jedna zasada: ani słowa o bieżącej polityce.

REKLAMA

Monarcha panuje, ale nie rządzi. Nigdy nie zdradza swoich sympatii.

Czytaj również:

Posłuchaj

Świąteczna mowa króla Karola III. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej