Raport UE: ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji. Polska na celowniku

Ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji, głównie ze strony Rosji, wykryli unijni eksperci od grudnia 2022 do listopada ubiegłego roku. Wśród krajów, które były przede wszystkim na celowniku, jest Polska. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, potocznie nazywaną unijnym korpusem dyplomatycznym. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

2024-01-23, 18:12

Raport UE: ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji. Polska na celowniku
Ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji, głównie ze strony Rosji, wykryli unijni eksperci od grudnia 2022 do listopada ubiegłego roku. Foto: Shutterstock/Maksim Shmeljov

Krajem najczęściej atakowanym była Ukraina, chodziło przede wszystkim o uzasadnienie rosyjskiej napaści - unijni eksperci odnotowali 160 takich przypadków, później Stany Zjednoczone - 58 i Polska - 33 przypadki. Kolejne kraje to Niemcy, Francja i Serbia.

Do kogo Rosja adresowała ataki 

Jeśli chodzi o Polskę, to ataki rosyjskiej manipulacji i dezinformacji nasiliły się przed wyborami parlamentarnymi. Mowa jest między innymi o publikacjach zdjęć czy wiadomości, by zdyskredytować kandydatów, o eksplozjach w lokalach wyborczych, by siać strach i zniechęcić do głosowania. Przed wyborami w akcję manipulacji i dezinformacji zaangażowały się także reżimowe białoruskie media.

Jeśli chodzi o osoby, to najczęstszą ofiarą takiej operacji w świecie padał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, rosyjskie ataki nie oszczędziły też prezydenta Francji, szefa unijnej dyplomacji, czy nawet aktora Nicolas Cage’a. Przede wszystkim Rosja, ale też Chiny manipulowały i dezinformowały, a cel jest znany od dawna - destabilizować, siać podziały w społeczeństwach, podważać zaufanie do instytucji demokratycznych. Do całego podręcznikowego zestawu dochodzi także jeden motyw - korzyści ekonomiczne.

Posłuchaj

Raport UE: ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji, Polska na celowniku. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej