Broń chemiczna na ukraińskim froncie. ISW: Kreml sprawdza międzynarodowe reakcje

Amerykański ośrodek analityczny Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w swoim najnowszym raporcie, że Rosjanie coraz częściej używają na ukraińskim froncie broni chemicznej. Naruszają tym samym konwencję o zakazie używania takiej broni. Zdaniem analityków Kreml bada reakcję społeczności międzynarodowej.

2024-01-26, 09:41

Broń chemiczna na ukraińskim froncie. ISW: Kreml sprawdza międzynarodowe reakcje
Rosja może próbować badać reakcje społeczności międzynarodowej na użycie broni chemicznej na Ukrainie, a przy braku takowych stosować ją na szerszą skalę. Foto: PAP/Mykola Kalyeniak

ISW cytuje przedstawiciela ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrija Rudyka, zajmującego się zbieraniem informacji na temat broni i sprzętu wojskowego używanego przez wroga. Powiedział on w czwartek, że siły rosyjskie zaczęły używać granatów RG-VO zawierającego chloroacetofenon, gaz łzawiący używany do tłumienia zamieszek (znanego również jako RCA) w grudniu 2023 r. Tylko w tamtym miesiącu Rosjanie użyli go co najmniej 81 razy.

Rudyk stwierdził, że taki gaz rozpylony w ziemiance lub zamkniętym pomieszczeniu zabija w ciągu pięciu minut, a dochodzenie wykazało, że użyte przez Rosjan granaty RG-VO zostały wyprodukowane w 2023 roku, najprawdopodobniej w Rosji.

Rosja używa niedozwolonej broni

Think tank przypomniał też informację ukraińskiego sztabu z 13 stycznia br., że siły rosyjskie zaczęły używać - również w grudniu 2023 r. - nowego typu granatu gazowego zawierającego gaz 2-chlorobenzonitryl (z tej samej grupy gazów łzawiących). W ciągu pierwszych dwóch tygodni 2024 roku użyto go co najmniej 51 razy.

Rosyjska 810 Brygada Piechoty Morskiej przyznała natomiast 22 grudnia 2023 r., że celowo używa broni chemicznej, zrzucając z dronów granaty K-51 z gazem CS (2-Chlorobenzylidenomalononitryl) - stosowanym jako drażniący bojowy środek trujący - na ukraińskie pozycje w pobliżu Krynek na wschodnim (lewym) brzegu obwodu chersońskiego - przypomniał ISW.

REKLAMA

Testowanie reakcji

Cytowany wcześniej Andrij Rudyk dodał, że działając w ten sposób, Rosja może próbować badać reakcje społeczności międzynarodowej na użycie broni chemicznej na Ukrainie, a przy braku takowych stosować ją na szerszą skalę.

Rosja jest stroną Konwencji o zakazie broni chemicznej z 1993 roku, która zakazuje stosowania gazów RCA i CS w działaniach bojowych - przypomniał think tank.

Czytaj także:

PAP/st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej