Jest porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji. To pierwsze takie regulacje na świecie

Ambasadorowie unijnych krajów poparli porozumienie w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Wstępny kompromis wynegocjowali w grudniu przedstawiciele unijnych krajów i europosłów. W kwietniu na sesji plenarnej przepisy mają zatwierdzić europosłowie.

2024-02-02, 18:00

Jest porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji. To pierwsze takie regulacje na świecie
Ambasadorowie krajów UE poparli porozumienie ws. przepisów o sztucznej inteligencji. Foto: Phonlamai Photo/Shutterstock

Belgijskie przewodnictwo napisało, że przepisy o sztucznej inteligencji są kamieniem milowym i pierwszymi takimi regulacjami na świecie, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i poszanowania praw podstawowych.

Przepisy mają ograniczać nadużycia, a jednocześnie wspierać rozwój innowacyjnych technologii. Regulacje klasyfikują systemy sztucznej inteligencji według ryzyka, jakie stwarzają dla użytkowników. Zakazane mają być te z niedopuszczalnym ryzykiem.

Chodzi o manipulowanie ludzkim zachowaniem, na przykład zabawki aktywowane głosem zachęcające do niebezpiecznych zachowań, lub o klasyfikację punktową obywateli - na podstawie ich statusu czy cech osobistych.

Aplikacje rozpoznawania emocji

Zakazane mają być też systemy i aplikacje rozpoznawania emocji w miejscach pracy czy placówkach edukacyjnych. Systemy uznane za wysokiego ryzyka będą musiały spełniać rygorystyczne wymogi.

REKLAMA

Dotyczy to na przykład infrastruktury krytycznej i dostaw wody, gazu oraz energii elektrycznej, a także urządzeń medycznych. Chodzi między innymi o zagwarantowanie nadzoru człowieka.

Firmom, które nie zastosują się do przepisów, będą grozić grzywny w wysokości 35 milionów euro lub 7 procent globalnych przychodów.

Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej