more_horiz
Wiadomości

Dominika K. prowadziła po pijanemu. Kiedy wyrok ws. żony Ryszarda Kalisza?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 20:05
W Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza zakończył się proces przeciwko adw. Dominice K., żonie Ryszarda Kalisza. Została oskarżona o prowadzenie samochodu po pijanemu i narażenie syna na niebezpieczeństwo. Prokurator w mowie końcowej zażądał m.in. łącznej kary dwóch lat ograniczenia wolności i 6-letniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Obrona wniosła o uniewinnienie.Wyrok zostanie ogłoszony w piątek, 20 maja.
Zakończył się proces adwokat Dominiki K., żony Ryszarda Kalisza
Zakończył się proces adwokat Dominiki K., żony Ryszarda KaliszaFoto: PAP/StrefaGwiazd

W środę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza odbyła się ostatnia rozprawa przeciwko Dominice K., która nie stawiła się w sądzie. Żona Ryszarda Kalisza jest oskarżona o to, że w połowie 2019 roku prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości. Wykonane na miejscu zdarzenia badanie wykazało 2,5 promila alkoholu.

Prace społeczne, zakaz kierowania i pieniądze na cele dobroczynne

- Zgromadzony materiał dowodowy (...) wskazuje, że oskarżona swoim zachowaniem dopuściła się do popełnienia zarzucanych jej czynów - mówiła prokurator.

Wskazała, że Dominika K. początkowo przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, dodając, że jest "zaskoczona tym, że znajdowała się pod wpływem alkoholu". - Wskazywała, że ten alkohol spożywała 30 godzin wcześniej. Przesłuchana ponownie nie przyznała się do jego popełnienia. W swoich wyjaśnieniach tylko wskazała, że w dniu 15 lutego 2019 roku nie była pod wpływem alkoholu - podkreśliła prokurator.

Prokurator wniosła o uznanie Dominiki K. za winną i wymierzenie jej łącznej kary 2 lat ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 lat, świadczenie pieniężne na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej w wysokości 15 tysięcy złotych oraz obciążenie kosztami postępowania.

Obrona: nie było nic niepokojącego w zachowaniu oskarżonej

O uniewinnienie Dominiki K. wniosła obrona oraz kurator reprezentujący oskarżyciela posiłkowego, którym jest syn oskarżonej. Według nich dowody, które do sprawy zostały dołączone "absolutnie nie wskazują na sprawstwo, czy też na winę oskarżonej".

- Badanie stanu trzeźwości oskarżonej było wykonywane przez pana P. (funkcjonariusza policji - red.), który jest poszukiwany przez organy ścigania. Ta okoliczność daje poważne wątpliwości co do tego, czy badanie zostało przeprowadzone w sposób rzetelny z jednej strony, a z drugiej, czy urządzenie, którym była badana było sprawne - mówił przed sądem kurator reprezentujący oskarżyciela posiłkowego.

Czytaj także:

- Przed przyjazdem na myjnię oskarżona miała kontakt z osobami przebywającymi na terenie przedszkola, z którego odebrała swojego syna. Widziała się z innymi rodzicami. Żadna z tych osób nie zauważyła nic niepokojącego w zachowaniu oskarżonej. Nikt też nie zawahał się wydać oskarżonej syna - podkreśliła z kolei obrońca oskarżonej.

Sprawa polityczna?

- Według obrony sprawa ma szerszy kontekst polityczny. Stał się dla niej jasny dopiero po dość spektakularnym jej zatrzymaniu, a następnie wykorzystaniu medialnym i politycznym tej sprawy do ataku bezpośrednio na oskarżoną, natomiast pośrednio na jej męża do niedawna czynnego polityka o dość jasno zarysowanych poglądach zwłaszcza na kwestie obrony praworządności - dodała obrona.

Wyrok ma zapaść w najbliższy piątek, 20 maja.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem