Astronomiczna, kalendarzowa czy klimatyczna? Która data rozpoczyna wiosnę?

Można już oficjalnie stwierdzić, że nadeszła wiosna! Jedni czekali na nią do 21 marca, inni powitali ją już 20 marca. Co ciekawe, po 2044 roku wiosna będzie mogła przybyć do nas nawet 19 marca. Która data zwiastuje początek najbardziej radosnej pory roku? 

2017-03-21, 07:00

Astronomiczna, kalendarzowa czy klimatyczna? Która data rozpoczyna wiosnę?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Hans/Pixabay.com

Astronomiczna wiosna

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna część dnia jest dłuższa od części nocnej i z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, a noc krótsza aż do przesilenia letniego. Od tego dnia dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Temperatura powietrza wiosną rzadko spada poniżej 0 °C.

Klimatyczna wiosna

Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. W zależności od kontynentu i strefy klimatycznej, pory roku zmieniają się wcześniej, bądź później i trwają dłużej, bądź krócej.

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące wiosenne na półkuli północnej uznaje się marzec, kwiecień i maj, a na południowej wrzesień, październik i listopad.

"

W 2017 roku astronomiczny początek wiosny przypadł 20 marca punktualnie o godzinie 11:29

21, 20 czy 19 marca?

Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada 21 marca, dnia poprzedniego lub następnego, w zależności, gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany ze zmianą kierunku osi obrotu Ziemi.

REKLAMA

Moment przejścia Słońca przez punkt Barana oznacza początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej i dlatego zwany jest też punktem równonocy wiosennej.

Kalendarzowa wiosna

Data rozpoczęcia wiosny kalendarzowej jest tradycją i nie ulega zmianie. Tak jak pozostałe pory roku, w kalendarzu przypada zawsze na ten sam dzień. Niekiedy pierwszy dzień astronomicznej wiosny i wiosna kalendarzowa zbiegają się w czasie. Jednak na razie (w związku ze zmianą ruchu, który wykonuje nasza planeta) jeszcze przez wiele lat to nie nastąpi.

Dla wielu osób prawdziwym wyznacznikiem wiosny są wysokie temperatury, a na takie czasem trzeba dłużej poczekać. 1 kwietnia 1977 roku w Jeleniej Górze odnotowano -14,5 °C. Z kolei 29 kwietnia 2013 roku w Toruniu termometry pokazały 31 °C. Jak więc widać, wiele prawdy jest w znanym wiosennym przysłowiu ''Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata''…

 

REKLAMA



Aleksandra Rybińska

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej