Co łączy muchówkę ze Stefanem Niesiołowskim? "Nazwisko"
Ma długość 4 mm jest, żółto-pomarańczowa z czarnymi plamkami na skrzydłach. Tak wygląda nowo opisany owad żyjący w Indiach. Nazywa się Suillia niesiolowskii.
2013-12-12, 12:26
Posłuchaj
Muchołówkę odkrył dr Andrzej Józef Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To on zaproponował, żeby nazwać ją imieniem polityka i entomologa, Stefana Niesiołowskiego.
Co ciekawe, gatunek czekał na zbadanie i opisanie od lat 30. XX wieku. - Przy badaniu bioróżnorodności to dość częsta sytuacja - wyjaśnia dr Andrzej Józef Woźnica. Okazy nieznanej do tej pory muchówki wypożyczył z muzeum w Londynie i po głębszych badaniach okazało się, że to zupełnie nowy gatunek.
Andrzej Józef Woźnica dodaje, że nazwał muchówkę na cześć Stefana Niesiołowskiego, bo - jest on człowiekiem z klasą, a jednocześnie osobą zasłużoną dla polskiej entomologii. Profesora Niesiołowskiego poznałem jeszcze w latach 80. Okazał się być osobą miłą i sympatyczną, przy tym posiadał ogromną wiedzę na temat muchówek. Mimo obowiązków parlamentarnych wciąż jest aktywny na polu badawczym - tłumaczy naukowiec.
Suillia niesiolowskii jest bardzo rzadkim gatunkiem, występującym jedynie w górach Indii. Jej larwy żyją w grzybniach i kapeluszach grzybów. Do tej pory niewiele wiadomo jednak na temat jej biologii rozwoju.
REKLAMA
Stefan Niesiołowski jest profesorem nauk biologicznych. Tytuł ten dostał w 2005 roku. Jest nauczycielem akademickim w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. Ma na koncie wiele publikacji naukowych w tym jest współautorem książki Meszki (Simuliidae, Diptera).
Platforma Obywatelska pochwaliła się już na swojej stronie internetowej nazwaniem muchówki nazwiskiem jej członka.
IAR/iz
REKLAMA