Meksyk: po gorącej debacie zatwierdzono reformę energetyczną
Meksykański gigant naftowy Pemex otworzył się po 75 latach na sektor prywatny. Zagraniczne firmy będą mogły eksploatować złoża ropy i gazu, które dotychczas należały do państwa.
2013-12-13, 16:30
Posłuchaj
Izba niższa parlamentu zatwierdziła ustawę, która dopuszcza zagranicznych przedsiębiorców do poszukiwań i wydobycia meksykańskiej ropy naftowej.
Firmy występujące samodzielnie, bądź jako partnerzy Pemexu, będą musiały płacić podatki i pokrywać opłaty związane z tą działalnością. Jednocześnie Meksyk będzie właścicielem wydobywanej na jego terenie ropy i gazu. Ostatnim krokiem na drodze do wprowadzenia reformy w życie jest jej zatwierdzenie przez 17 z 31 parlamentów stanowych.
Prezydent Republiki Enrique Pena Nieto skomentował na Twitterze wyniki głosowania pisząc, że „reforma energetyczna jest fundamentalną zmianą, która pozwoli na wzrost suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego w Meksyku”.
REKLAMA
Źródło: CNN Newsource/x-news
Zmiany w sektorze energetycznym to jedna z najważniejszych części programu reform prezydenta, który rok temu objął urząd. Powodem prywatyzacji ropy jest ogromny spadek wydobycia - w ciągu 10 lat o jedną czwartą. Państwo nie ma środków na poszukiwanie nowych złóż oraz metod wydobycia. Prywatyzacja ma być szansą na czerpanie większych zysków z sektora.
Reformie energetycznej stanowczo przeciwstawia się lewica oraz członkowie Partii Demokratyczno-Rewolucyjnej, którzy w czasie dzisiejszej debaty łańcuchami przykuli się do ogrodzenia budynku Senatu. Ich protest nie wpłynął jednak na decyzje deputowanych, którzy zaaprobowali ustawę.
REKLAMA