Oczy leczone komórkami z drukarki ?
W leczeniu ślepoty mogą pomóc specjalne komórki, które da się… wydrukować. Na razie udaje się to tylko w pionierskich badaniach nad szczurami, ale brytyjscy naukowcy są dobrej myśli.
2013-12-18, 00:00
Eksperci z Uniwersytetu Cambridge wykorzystali znaną technologię drukowania, podobną do tej jaką stosuje się w drukarkach atramentowych. Stworzyli w ten sposób tzw. komórki zwojowe i komórki glejowe, które znajdują się w siatkówce oka. Jeśli takie komórki są uszkodzone, prowadzi to do utraty wzroku.
Brytyjscy naukowcy mówią, że wydrukowane komórki były żywe, sprawne i przetrwały w warunkach laboratoryjnych.
W przyszłości być może w ten sposób uda się leczyć zaburzenia wzroku. Brytyjskie badania są na razie na wczesnym etapie; kolejnym krokiem będą próby z udziałem ludzi, ale nie ma jeszcze konkretnych planów.
Drukowanie otwiera nowe możliwości nie tylko w okulistyce.
REKLAMA
Stolarz z RPA, który stracił palce w wypadku przy pracy, skonstruował tanią mechaniczną protezę, którą można "wyprodukować" na własną rękę. Sztuczna dłoń jest drukowana na trójwymiarowej drukarce.
Naukowcy z Instytutu Fraunhofera ds. Inżynierii i Biotechnologii Międzyfazowych w Stuttgarcie opracowali nawet bio-tusz do drukarki 3D. Głównym składnikiem jest żelatyna z kolagenu. Jest tak zmodyfikowana aby podczas procesu drukowania pozostawać w postaci płynnej. W skład „tuszu” wchodzą także żywe komórki.
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA