Putin daje wytyczne, jak nauczać historii Rosji. Broni sowietyzacji Europy Wschodniej

- Najbardziej dramatyczne i niejednoznaczne wydarzenia w historii są nieodłączną częścią przeszłości, dlatego - nie bacząc na różnice w opiniach - trzeba odnosić się do nich z szacunkiem – oświadczył prezydent Władimir Putin.

2014-01-16, 18:09

Putin daje wytyczne, jak nauczać historii Rosji. Broni sowietyzacji Europy Wschodniej
Józef Stalin. Foto: Margaret Bourke-White/CC/Wikipedia

- To jest życie naszego narodu, naszych przodków. A ojczysta historia jest podstawą naszej tożsamości narodowej, kodu kulturowo-historycznego - podkreślił Putin, podejmując na Kremlu historyków, ekspertów i urzędników pracujących nad nową koncepcją nauczania historii Rosji.
Przygotowanie takiej koncepcji prezydent zlecił wiosną 2013 roku. Na jej podstawie - zgodnie z życzeniem Putina - mają zostać opracowane nowe podręczniki szkolne do historii Rosji.
Krytyka obecnych podręczników
Putin zaznaczył, że "jednolite podejście do historii nie oznacza państwowej, biurokratycznej i ideologizowanej jednomyślności, lecz jednolitą logikę nauczania, rozumienie ciągłości wszystkich etapów rozwoju naszego państwa". Prezydent dodał, że logika ta powinna opierać się na "obiektywności, szacunku dla własnej przeszłości i miłości do ojczyzny".

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>
Putin ocenił, że w obowiązujących podręcznikach szkolnych "pojawiają się rzeczy absolutnie niedopuszczalne nie tylko dla Rosji, ale dla każdego innego kraju". - To plunięcie w twarz dla dowolnego narodu - podkreślił.
"Mroki reżimu sowieckiego”
Gospodarz Kremla wyjaśnił, że chodzi mu o niektóre oceny tego, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej. - Jest to po prostu skandal. Inaczej nazwać tego nie można - oświadczył. - Nie mówię o świadomym pomniejszaniu roli narodu sowieckiego w walce z faszyzmem. Tam są poważniejsze rzeczy. Są to jakieś śmiecie ideologiczne - dodał Putin, podkreślając, że "właśnie od tego należy się uwolnić".
- Mówią, na przykład, że w wyniku II wojny światowej Europa Wschodnia pogrążyła się w okupacyjnym mroku reżimu stalinowskiego. Po części trzeba przyznać, że ideologia sowiecka funkcjonowała tam, wywierając negatywny wpływ na rozwój tych państw. Jednak mówimy o skutkach - jeśli zwyciężyłby faszyzm, to jakie byłyby skutki? Niektóre narody przestałyby istnieć. Zostałyby unicestwione - powiedział.

Nawiązanie do rewolucji francuskiej

Prezydent opowiedział się za tym, aby już w następnym roku szkolnym i akademickim, 2014/2015, materiały egzaminacyjne z historii oparte zostały na nowej koncepcji nauczania tego przedmiotu.

>>> Sondaż: ponad połowa Rosjan tęskni za ZSRS >>>

Wiadomo już, że przejęcie władzy przez bolszewików w 1917 roku w nowej koncepcji określone zostanie mianem "Wielkiej Rewolucji Rosyjskiej". Termin ten, nawiązujący do wielkiej rewolucji francuskiej, zastąpi określenia "Rewolucja Lutowa" i "Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa". Obejmie też wojnę domową z lat 1917-23 jako kontynuację tamtych wydarzeń.
pp/PAP

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej