Ukraina: w Łucku odsłonięto popiersie Stalina

2014-02-03, 18:46

Ukraina: w Łucku odsłonięto popiersie Stalina
Józef Stalin. Foto: US Army Signal Corps/Wikipedia/domena publiczna

Jest wykonany z betonu i pomalowany ciemnozłotą farbą. Miejscowi komuniści liczą, że jest niezniszczalny.

- Jeżeli jacyś radykałowie go rozbiją, to i tak mamy formę i zrobimy sto sztuk nowych - powiedział komunista Ołeksandr Kononowicz.

Popiersie Stalina stanęło w miejscowym komitecie Komunistycznej Partii Ukrainy.
Stukilogramowe popiersie jest wykonane z betonu i pomalowane ciemnozłotą farbą. Pieniądze na rzeźbę zbierano przez kilka lat, a jej odsłonięcie zostało poświęcone dniu wyzwolenia Łucka od faszystów i przerwaniu oblężenia Leningradu.
W odsłonięciu pomnika wzięli udział członkowie organizacji Komitet Antyfaszystowski, Komsomoł Wołynia, a także przedstawiciele miejscowych mniejszości rosyjskiej i białoruskiej.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>

Łuck to wyjątkowe miejsce na mapie. Przed wojną był siedzibą władz województwa wołyńskiego. Po wybuchu II wojny światowej, od 7 września 1939 był tymczasową siedzibą Rządu RP. Po 17 ataku ZSRR 17 września 1939 Łuck został zaanektowany jako część Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Tysiące Polaków zostało wysiedlonych na Syberię.

Po niemieckim ataku na ZSRR ukraińscy nacjonaliści urządzili w Łucku pogrom ludności żydowskiej . W latach 1941-1944 miasto znalazło się pod okupacją niemiecką.

Podczas rzezi wołyńskiej na przedmieściach Łucka oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dokonywały masowych mordów na Polakach, domy ich palono, a mienie rozkradano. Największy napad odbył się w Wigilię Bożego Narodzenia 1943 roku, kiedy zabito 97 osób. Łącznie w czasie wojny ukraińscy nacjonaliści zabili w Łucku co najmniej 191 Polaków. Po wojnie prawie wszystkich Polaków przymusowo wysiedlono, a katolickie kościoły przerobiono na magazyny lub zdewastowano.

Latem ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w obchodach upamiętniających ofiary Zbrodni Wołyńskiej. Gdy wychodził z katedry w Łucku mieszkaniec Zaporoża rzucił w niego jajkiem.

A w Kijowie zburzono pomnik Lenina...

Na początku grudnia, kilkanascie dni po wybuchu protestów antyrządowych, obalono pomnik Włodzimierza Lenina. Granitowego wodza rewolucji o wysokości prawie 3,5 metra postawiono w Kijowie w 1946 roku. Jego autorem był rzeźbiarz Siergiej Mierkułow. Był to jedyny taki pomnik w centrum ukraińskiej stolicy.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

IAR/wikipedia.pl/asop

''

Polecane

Wróć do strony głównej