Szwajcarzy mają dość imigrantów. Barroso ostro: nie będziemy z wami negocjować

2014-02-13, 21:59

Szwajcarzy mają dość imigrantów. Barroso ostro: nie będziemy z wami negocjować

Szef Komisji Europejskiej powiedział, że jeśli Szwajcaria zablokuje swobodny przepływ osób, będzie to stanowić poważny problem w jej relacjach z Unią Europejską.

Posłuchaj

Jose Barroso: nie będziemy negocjować w sprawie zasady swobodnego przepływu osób. Stanowi ona integralną część naszych umów i nie podlega negocjacji. Nie jesteśmy gotowi, by szybko coś w nich zmieniać. Rząd Szwajcarii musi teraz podjąć decyzję i później będziemy mogli rozmawiać, ale w poszanowaniu zasad, które są kluczowe. Myślę, że jest to w inter
+
Dodaj do playlisty

- Niech nikt nie ma złudzeń. Nie będziemy negocjować w sprawie swobody przepływu osób. To nie do negocjacji - oświadczył Jose Manuel Barroso, apelując do Szwajcarów o przestrzeganie umów zawartych z Unią. Szef KE skomentował w ten sposób wynik niedzielnego referendum, w którym większość Szwajcarów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników.

Zauważył, że obywatele Szwajcarii mogą korzystać z nieograniczonego dostępu do unijnego rynku oraz swobodnie osiedlać się w całej UE. Blisko 430 tysięcy Szwajcarów żyje i pracuje na terytorium unijnych krajów. - To niesprawiedliwe, że podczas gdy UE jest otwarta dla Szwajcarii, kraj ten nie chce nam zapewnić takich samych warunków - dodał Barroso.
- Są porozumienia między UE a Szwajcarią, które trzeba respektować - oświadczył.

CNN Newsource/x-news

Zdaniem szefa KE to władze w Bernie muszą znaleźć sposób na to, jak zamierzają wywiązywać się dalej z umów z UE o swobodnym przepływie osób i wspólnym rynku w świetle niedawnego referendum. - Stoimy w obliczu problemów i to poważnych - dodał.
Szwajcarskie referendum, wygrane nieznaczną większością przez zwolenników ograniczenia imigracji, zostało rozpisane na wniosek populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).
Przyjęcie wniosku SVP może zaszkodzić relacjom Szwajcarii z UE, ponieważ Berno będzie musiało w ciągu trzech lat renegocjować porozumienie o przepływie osób z 2002 roku lub je anulować. To z kolei może pociągnąć za sobą zmiany w innych umowach dwustronnych. Dotyczą one m.in. rolnictwa, transportu i badań.

Imigranci w Szwajcarii

W ciągu kilku ostatnich lat ludność Szwajcarii rosła w wyniku imigracji, głównie z krajów członkowskich UE, o ok. 77 tys. rocznie. Najwięcej osób przybywa do Szwajcarii z Niemiec, Włoch, Portugalii i Francji.
Napływ ludzi z innych regionów utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. W listopadzie 2013 roku w ośmiomilionowej Szwajcarii mieszkało 1,88 mln cudzoziemców, z czego 1,25 mln to osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia).

Janusz Kobeszko z Instytutu Sobieskiego, TVN24 Biznes i Świat/x-news

W styczniu szwajcarski rząd zdecydował, że obywatele UE, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii w poszukiwaniu pracy, nie będą mieli prawa do pomocy społecznej; dotyczyć to będzie również ich rodzin. Ponadto osoby pochodzące z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego przebywające w Szwajcarii nie będą mogły zakładać tam działalności gospodarczej, jeśli były bezrobotne przez ostatnie 12 miesięcy.
Już w 2012 roku władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Wiosną 2013 postanowiono przedłużyć te restrykcje o kolejny rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE.

''

PAP, bk

Polecane

Wróć do strony głównej