Włoscy biskupi mogą zatajać przypadki pedofilii przed policją

Episkopat Włoch uważa, że duchowni nie mają obowiązku informować organów ścigania o przestępstwach popełnianych w ich diecezjach.

2014-03-28, 20:48

Włoscy biskupi mogą zatajać przypadki pedofilii przed policją
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Włoscy biskupi mogą zatajać przypadki pedofilii przed policją - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ogłoszonym w piątek obszernym dokumencie ze wskazówkami dotyczącymi postępowania wobec takich przestępstw w szeregach duchowieństwa włoski Episkopat podkreślił: "Biskup nie będąc urzędnikiem państwowym nie ma obowiązku prawnego - z wyjątkiem wymogu moralnego, by przyczynić się do dobra wspólnego - zawiadomienia władz sądowych o przypadkach seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży".

Przygotowanie wskazówek nakazał episkopatom poszczególnych krajów Watykan za pontyfikatu Benedykta XVI. Stolica Apostolska opowiada się za ścisłą współpracą z wymiarem sprawiedliwości w takich przypadkach, choć przyznaje zarazem, iż w różnych krajach istnieją różne przepisy kodeksu karnego dotyczące pedofilii.

Na konieczność współpracy ze stroną świecką zwrócił uwagę argentyński ksiądz Humberto Miguel Yanez, współpracownik papieża Franciszka z Buenos Aires, powołany przez niego niedawno do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. - To jednoznaczna rekomendacja - podkreślił w wywiadzie dla włoskiej agencji ANSA.
W dokumencie Episkopatu Włoch podkreślono, że w przypadku złożenia przez kogoś zawiadomienia o przestępstwie pedofilii w świeckim wymiarze sprawiedliwości strona kościelna oferuje "całą potrzebną pomoc duchową i psychologiczną, z pełną troską o ofiary".
- Biskupi są zwolnieni z obowiązku złożenia zeznań lub przedstawienia dokumentów dotyczących posiadanej przez siebie wiedzy lub materiałów w związku ze swoją posługą - zdecydował włoski Episkopat powołując się między innymi na postanowienia konkordatu.
Ponadto we wskazówkach znajduje się stwierdzenie, że wymiar sprawiedliwości państwa może zwrócić się z wnioskiem o informacje lub dokumenty związane z postępowaniem kanonicznym w sprawie pedofilii, ale nie może nakazać ich okazania lub konfiskaty.
Położono natomiast nacisk na ciążący na biskupach obowiązek bardzo uważnej obserwacji kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego oraz wymiany informacji na ich temat w przypadku, gdy przenoszą się z jednego seminarium do drugiego.

Watykan zaleca współpracę

W maju 2011 roku watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała okólnik dla episkopatów, w którym zaleciła biskupom współpracę z wymiarem sprawiedliwości w poszczególnych krajach. Taką linię przyjęto z inicjatywy papieża Benedykta XVI.
W okólniku stwierdzono: "Nadużycie seksualne osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne. Chociaż relacje z władzami cywilnymi nie są jednakowe w poszczególnych krajach, niemniej ważna jest współpraca z nimi w zakresie własnych kompetencji".
Watykan przypomniał, że ta współpraca nie dotyczy tylko przypadków nadużyć popełnionych przez duchownych, ale także tych nadużyć, jakich dopuściły się osoby konsekrowane czy świeckie działające w kościelnych strukturach.

REKLAMA

ONZ domaga się kar dla pedofili

ONZ żąda od Watykanu nie tylko ukarania duchownych, którzy są winni pedofilii ale też udostępnienia archiwów na temat takich przypadków w szeregach Kościoła oraz tych, którzy tuszowali ten skandal. Komitet domaga się postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości.
Media zwracają uwagę na wyjątkowo ostrą i kategoryczną ocenę działań Watykanu zawartą w raporcie, jaki Komitet ds. Praw Dziecka ogłosił w Genewie podsumowując sprawozdanie, złożone w styczniu przez delegację Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek poinformował w lutym, że w Watykanie rozważana jest możliwość połączenia z Kongregacją Nauki Wiary, rozpatrującą przypadki pedofilii, komisji do spraw ochrony dzieci. - Chciałbym, by komisja ta była wzorem dla wszystkich, którzy zamierzają krzewić dobro dzieci - dodał.

Specjalny zespół z udziałem duchowieństwa i osób świeckich ma zgłaszać inicjatywy mające na celu walkę z pedofilią w Kościele. Miałby też nadzorować wprowadzanie wytycznych w sprawie przeciwdziałania tym przestępstwom. Współpracować będzie z biskupami i przełożonymi zakonów oraz wydawać zalecenia dotyczące współpracy z władzami świeckimi.

- Myślcie o dobru dzieci i młodych, którzy we wspólnocie chrześcijańskiej muszą być zawsze chronieni i wspierani w ich rozwoju ludzkim oraz duchowym - apelował papież Franciszek.

REKLAMA

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej