Koniec protestu. Miasteczko opiekunów znika sprzed Sejmu
W piątek bliscy dorosłych niepełnosprawnych zaczęli pakować swoje rzeczy i składać namioty. W sobotę ostatecznie mają odjechać sprzed Sejmu.
2014-04-26, 07:06
Posłuchaj
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych - serwis specjalny >>>
Teraz opiekunowie liczą na efekty rozmów okrągłego stołu, zapowiadane przez ministra pracy i polityki społecznej. Na spotkanie w Warszawie 30 kwietnia wybiera się Danuta Bodzioch. Ma nadzieję, że padną konkretne propozycje zmierzające do wyrównania świadczeń wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych.
Bodzioch mówi w rozmowie z IAR, że 30 dni przed Sejmem było trudnym doświadczeniem, bo warunki były nieraz bardzo ciężkie, ale być może nawet trudniejszym przeżyciem było to dla bliskich, którzy zostali w domach. Podkreśla, że kilka razy dziennie odbierała telefony od rodziny opiekującej się jej mężem. Zajmowali się nim dwaj synowie. - Nieraz mówili że mają trudność z jakąś konkretną sprawą, ale też były informacje o tym, że tęsknią. Ale jak ja dawałam radę, tak i oni musieli - zaznacza.
<<<Niepełnosprawni domagają się lepszych praw>>>
REKLAMA
Mirosław Sobolewski ze stowarzyszenia Stop Wykluczeniu liczy, że przy okrągłym stole uda się wyrównać status opiekunów, tak aby świadczenia nie zależały od tego czy niepełnosprawność podopiecznego powstała w dzieciństwie czy w wieku dorosłym. Podkreśla, ze od lipca ta druga grupa jest dyskryminowana, bo straciła prawo od świadczeń, a pierwsza otrzymuje zwiększoną pomoc.
Prezydent niedawno podpisał ustawę, która po wyroku Trybunału Konstytucyjnego miała niwelować skutki pozbawienia świadczeń pielęgnacyjnych opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, jeżeli nie spełniali kryterium dochodowego. Ustawa przywraca świadczenie w wysokości 520 złotych. Analogiczne świadczenie dla opiekunów dzieci wynosi 620 złotych plus 200 złotych dodatku, a od maja ma wynosić 1000 złotych.
<<<Wiceminister pracy: szukamy kompromisu ws. opiekunów niepełnosprawnych>>>
W rozmowach przy okrągłym stole, 30 kwietnia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, mają wziąć udział przedstawiciele opiekunów niepełnosprawnych, zarówno dorosłych jak i dzieci, rządu, organizacji pozarządowych i klubów parlamentarnych.
REKLAMA
IAR/aj
REKLAMA