"Mieliśmy mądrych przodków, którzy ustanowili Konstytucję 3 Maja"
Zakończyła się uroczysta msza w intencji ojczyzny, która została odprawiona w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela.
2014-05-03, 12:00
Posłuchaj
W homilii metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przypomniał słowa świętego Jana Pawła II do Polaków wygłoszone w 1999 roku. Papież mówił, że nie ma solidarności bez miłości i bez ludzi, którzy sobie błogosławią a nie złorzeczą. - Zawsze razem, nigdy jeden przeciw drugiemu. To są życzenia zawsze aktualne, a może trzeba je zawsze przypominać i przywoływać w roku 2014 - mówił kardynał.
Kardynał Nycz nawiązał też do niedawnej kanonizacji Jana Pawła II oraz obchodzonych w tym roku rocznic: 25-lecia odzyskania wolności oraz wstąpienia Polski do UE. - Bez niego wielu rocznic by nie było - dodał metropolita warszawski.
- Dziękujemy, że mieliśmy tak mądrych przodków, iż potrafili ustanowić Konstytucję 3 maja - powiedział kardynał i podkreślił, że 3 Maja to zarazem święto maryjne oraz państwowe.
Oprócz Bronisława Komorowskiego i jego małżonki, w mszy uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, generałowie oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, kombatanci, żołnierze AK, harcerze i mieszkańcy stolicy.
REKLAMA
Prezydencka "Majówka z Polską"
Na Zamku Królewskim miała miejsce uroczystość podczas, której Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia państwowe. Prezydent odznaczył ks. prof. Michała Hellera Orderem Orła Białego za zasługi w nauce.
Na Placu Zamkowym odbywają się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, podczas których nastapi uroczyste podniesienie flagi państwowej.
<<<Warszawa: oficjalne uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja>>>
W niedzielę Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Warszawiacy i ci, którzy w stolicy wypoczywają, będą mogli zobaczyć, gdzie Bronisław Komorowski pracuje i przyjmuje gości.
REKLAMA
Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja będą odbywały się w całej Polsce. Będą między innymi nabożeństwa, defilady, apele, koncerty, rodzinne majówki.
<<<223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Trwa "Majówka z Polską">>>
Konstytucja 3 maja
223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.
Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.
REKLAMA
W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.
<<<Prezydent Komorowski w radiowej Jedynce>>>
IAR,PAP,kh
REKLAMA