Wybory na Ukrainie. Parlament przyjął umowę społeczną
- Umowa pokoju i porozumienia - tak nazywa się dokument przyjęty przez ukraińską Radę Najwyższą. Deputowani liczą na to, że pomoże on zakończyć konflikt na wschodzie kraju.
2014-05-20, 18:40
Posłuchaj
Parlament wezwał wszystkie strony konfliktu do rezygnacji z radykalnych działań i powrotu do wspólnej pracy na rzecz „niepodległej niepodzielnej Ukrainy”. Kluczowe kroki dla pokoju to realizacja porozumień genewskich z 17 kwietnia, organizacja okrągłych stołów, a także wybory prezydenckie, które mają się odbyć w tę niedzielę.
Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy europejskiej [relacja]
W związku z tym ostatnim wydarzeniem, parlament apeluje do Ukraińców o udział w głosowaniu i nie przeszkadzaniu innym w udziale w wyborach.
Rada Najwyższa zobowiązuje się też do przeprowadzenia reformy konstytucyjnej. Jej założenia to: równowaga między poszczególnymi organami władzy, reforma organów ścigania i sądownictwa, większa niezależność finansowa regionów. Parlament ma też zapewnić pełnię praw osobom mówiącym po rosyjsku, przy czym w konstytucji ma pozostać zapis, że ukraiński jest językiem państwowym. Ma zostać przyjęta ustawa o referendach lokalnych, teraz można organizować jedynie ogólnokrajowe.
REKLAMA
W uchwale powtórzono także, że uczestnicy masowych akcji mogą liczyć na amnestię, jeśli nie popełnili ciężkich przestępstw, złożą broń i opuszczą zajmowane przez siebie budynki użyteczności publicznej. Rada Najwyższa zaapelowała, aby wszystkie siedziby władz, ulice i place zostały opuszczone przez manifestantów. Może to oznaczać, że rządząca większość chce także, aby zniknęły stojące od rewolucji namioty na Chreszczatyku i placu Niepodległości w Kijowie.
Dokument poparli zarówno deputowani rządzącej większości, jak i opozycji, w tym Partii Regionów. Żadnego głosu nie oddali komuniści i Swoboda.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
IAR, to
REKLAMA
REKLAMA