Włoskie media: generał Jaruzelski był postacią tragiczną

2014-05-26, 10:00

Włoskie media: generał Jaruzelski był postacią tragiczną
Na zdjęciu archiwalnym z 13.12.1981 r. generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny. Foto: PAP/ARCHIWUM

Historii i Polakom pozostawiają włoskie media odpowiedź na pytanie: kim był Wojciech Jaruzelski, komunistycznym dyktatorem czy polskim patriotą. Komentatorzy łączą jego nazwisko ze stanem wojennym, ale także obradami Okrągłego Stołu i powrotem demokracji w naszym kraju.

Posłuchaj

Włoska prasa o Wojciechu Jaruzelskim - relacja Marka Lehnerta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wojciech Jaruzelski nie żyje>>>

Był „longa manus” Związku Radzieckiego, wykonawcą dyrektyw biura politycznego w Moskwie czy patriotą, który ocalił swój kraj przed losem Węgier w 1956 i Czechosłowacji w 1968? - pyta na łamach "Corriere della Sera" były ambasador Włoch w Rosji Sergio Romano.

Powtarza on wiele innych pytań na temat osoby generała Jaruzelskiego, świadczących o tym, ze nie miał on jednego oblicza. Przyznaje jednak, że zrozumiał on, że dojście do władzy Michaiła Gorbaczowa umocniłoby polską opozycję. "Przynajmniej w części jemu zawdzięczamy fakt, że Polska gotowa była na pożegnanie z komunizmem jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego".

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

Rzymska "La Repubblica" podkreśla, że generał Jaruzelski był „postacią tragiczną, jakich wiele było w polskiej historii. Zmuszony do posłuszeństwa wobec Moskwy, zdolny był się jednak zrehabilitować".

Generał Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę w warszawskim szpitalu w wieku 90 lat. Od trzech lat chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię, jego stan zdrowia stale się pogarszał.

Generał Jaruzelski w czasach PRL był między innymi, premierem, przewodniczącym Rady Państwa i ministrem obrony narodowej. Odpowiedzialny za wprowadzenie w 1981 roku w Polsce stanu wojennego. Po transformacji ustrojowej w latach 1989-1990 był prezydentem wybranym przez Zgromadzenie Narodowe.

Grudzień '70 - zobacz serwis>>>>

IAR,kh

''

Polecane

Wróć do strony głównej